banner250

banner246

Erbaş'tan taburede namazla ilgili yeni açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Göç ve Manevi Destek Merkezi'nde, "Dünya Göçmenler Günü" dolayısıyla düzenlenen programın ardından gazetecilerin, taburede namaz sorularına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Dini Haberler 19.12.2019, 12:56
Erbaş'tan taburede namazla ilgili yeni açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cami ve mescitlerde namaz kılınması için yapılan sabit oturakların kaldırılmasına ilişkin yayınlanan genelgeyle ilgili soruları yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, genelgeyle camilerdeki saf düzeninin uygun bir şekilde oluşturulmasını, sandalye ve tabure üzerinde namaz kılan cemaate rehberlik yapmayı, onların doğru dini bilgiyle ibadetlerini sıhhatli bir şekilde yapmalarına katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Başkan Erbaş, sağlık durumlarından dolayı ayakta namaz kılamayan, rükû ve secde edemeyenler için yapılan uygulamanın zamanla cami adabına uygun olmayan görüntüler oluşturduğunu ifade ederek, “Bu durum hem milletimizi rahatsız etti hem de Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizleri rahatsız etti. Şunu baştan söyleyeyim; camilerimiz çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, yaşlılarımız, hastalarımız engellilerimiz, kim olursa olsun herkesin evinden sonra mutlu olduğu, huzur bulduğu en önemli mekanlardır” dedi.

Namaz kılmakla ilgili fıkıh ve ilmihal kitaplarındaki kural ve ilkeleri hatırlatan Başkan Erbaş, şunları söyledi:

"Doğru olanı, sağlıklı bir insan için gereken, namazın kıyam, rükû ve secdesiyle kılınması. Eğer ayakta duramıyorsa oturarak, hatta oturarak da kılamıyorsa yana yatarak ima ile namazını kılabilir. İslam dini kolaylık dinidir. Ama namazı saflardan ayrı bir bölüm oluşturarak sandalyeler, tabureler ya da yere sabitlenmiş sıralar üzerinde kıldığınız zaman camiye uymayan, başka dinlerin ibadet alanlarını hatırlatan ve ona benzeyen birtakım görüntüler ortaya çıkıyor. Genelgeyle buna engel olduğumuzu düşünüyorum."

Başkan Erbaş, oturarak namaz kılması mümkün olmayacak şekilde rahatsızlığı bulunanların, katlanabilir tabureleriyle camide safların içerisine dahil olarak namazlarını kılabileceklerini belirterek, "Bu zamana kadar cemaatten ayrı oturarak namaz kılanlar, bu rehberliğimizden çok mutlu ve memnun olacaklardır. Bizim yegane gayemiz, onların da namazlarını sağlıklı bir şekilde kılmalarını sağlamak, kendilerine rehberlik yapmak ve destek olmak. Bu uygulamayı başlattığımız için de mutluyum" diye konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (18)
ZÜLKARNEYN taner 1 yıl önce
Diyanet işleri başkanı nı tebrik ediyorum bu iyi oldu neredeyse kiliseye dönecek ti camii ler taburede kesin zaruriyet olmadıkça namaz olmaz
Mahmut 1 yıl önce
Secde etmeyen müslümanlar olduk....
İlle namaz illa namaz
Ama secdeli namaz
Amcanın romatizmadı var diye alnını secdeye koymuyorr huşunhuşu...
Ramiz 1 yıl önce
Yere oturup kalkamayan, rükû ve secdeleri yapamayan, sandalyede namaz kılma mecburiyyetinde olan gerçek engelliler, diğer insanlar tarafından rencide edilmemeli. Sandalyelerle saflara girmeleri konusunda engellilere yardımcı olunmalı. 3 ay sandalyede namaz kılma mecburiyyeyinde kaldım. Gören değil, çeken bilir derdin acısını.
abreg 1 yıl önce
keşke katlanabilir sandaliyede olmassa bu uygulama dahada çoğaltır normal sandaliye ile katlanılır sandaliye arasında ne fark var kesinlikle yasaklanması lazım
abdullah 1 yıl önce
başkanım bir de bu kuran şovmenlerine bir el atsanız adamların çoğu milleti sömürüyor ve nasil oluyorda kendi camisinden daha fazla programlarda olanlar oluyor yani hangi devlet memurunun senelik 70 gün izni var.bunlara da bir el atmaniz gerek
Abdulhadi kaya 1 yıl önce
Bu durum gec kalmakla beraber yerinde bir karardir ancak kaynak olarak Fikih kitaplarimizdan da ornekler verilorse daha isabetli olur
İsmail Durmaz 1 yıl önce
Çok teşekkür ederim bu genelgeyle geç kalmışız taburede ile ilgili
Ömer faruk 1 yıl önce
Tebrikler başkanım çok doğru isabetli kararınızdan dolayı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?