banner250

banner246

Erbaş: Önce tedbirimizi alacağız, sonra tevekkül edeceğiz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Altaş Tv’de yayınlanan İftar Meclisi programına video konferans sistemi ile katıldı.

Dini Haberler 16.05.2020, 22:09
Erbaş: Önce tedbirimizi alacağız, sonra tevekkül edeceğiz

Ramazan ayının son 10 gününün önemine değinen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Bu günlerin cehennem azabından kurtuluşumuza vesile olacak günler olduğunu sevgili Peygamber Efendimizin tanımlamasıyla öğreniyoruz. Rabbim bugünlerde bizleri cehennemden uzaklaştıracak, cennete giden yollarımızı kolaylaştıracak güzel ibadetler yapmayı hepimize nasip eylesin” niyazında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığının gençlik çalışmalarına verdiği önemi dile getiren Başkan Erbaş, “Gençler bizim umudumuz. Gençler bizim istikbalimiz. “Kıyamet gününde hiçbir gölgenin bulunmadığı bir anda Allah'ın arşının gölgesi altında gölgelenecek yedi sınıf insan vardır. Bunlardan birisi de neşeyi ve mutluluğu, huzuru camilerde bulan gençlerdir” buyuruyor Peygamber Efendimiz. Hayatında inanç, ibadet esaslarını her zaman beraberinde bulunduran gençlerin Allah nezdindeki, Peygamber Efendimizin nezdindeki itibarının ne kadar yüksek olduğunu ifade etmek için bu hadis-i şerif hatırlattım. Gençlerimize yönelik çalışmalarımız hiç hız kesmeden devam edecektir inşallah” diye konuştu.

“Önce tedbirimizi alacağız, sonra tevekkül edeceğiz”

Kovid-19’la mücadele sürecinde alınan tedbirleri riayet etmek gerektiğini ifade eden Başkan Erbaş, “Bu süreçte de biz her vesileyle hatırlatıyoruz. Salgın hastalık sürecinde tedbirleri elden bırakmayacağız. Üç önemli noktayı her vesileyle dile getiriyoruz. Tedbir çok önemli, önce elimizden geleni yapacağız, gayret edeceğiz, vazifelerimizi yapacağız. Sonra tevekkül edeceğiz, Allah'ın takdirine bırakacağız. Sonra da duayı hiçbir zaman dilinizden eksik etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, İslam’ın yeryüzünde denge bozulmasın diye gönderilen evrensel bir din olduğunu belirterek, “Bütün Peygamberler bunun için gelmiştir. İslam kurtuluş demektir. İslam, sadece müminlerin kurtuluşunu değil, bütün insanlığın kurtuluşunu amaçlar. Biz her vesileyle İslam'ın bu evrensel mesajlarını tüm insanlara anlatmalıyız. Bütün insanlığı bu evrensel mesajlara davet etmeliyiz” dedi.

“Yanlış yapan bir insanın tövbe istiğfar edip yanlıştan dönmesi çok önemli”

Bir Müslümanın hata yaptığındaki tavrının, hemen o hatadan vazgeçip Allah’tan af dilemek olduğuna dikkati çeken Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Bu da kulluğumuzun en belirgin, en güzel özelliklerinden birisidir ve sevabı da çok büyüktür. Yanlış yapan bir insanın yanlıştan dönmesi, tövbe istiğfar etmesi, helallik dilemesi, bu çok önemli. Eğer bir insana iftira etmiş, bir insana söylemediği bir sözü söyledi diye yazmış, çizmiş, çarpıtmışsa bu bir kul hakkıdır. O kul hakkından da helallik dilemesi gerekiyor. Haksızlık yaptığı kişiden helallik alması gerekiyor. Buna da insanların dikkat etmesi gerekiyor. Şu Ramazan günlerinde özellikle böyle bir tefekkür, böyle bir tezekkür ile bu konuyu da düşünmemiz icap eder.”

banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?