banner250

banner246

Erbaş: Kur’an kursları 2 hafta süreyle tatil edilmiştir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında alınan kararları gazetecilerle paylaştı.

Dini Haberler 13.03.2020, 14:55
Erbaş: Kur’an kursları 2 hafta süreyle tatil edilmiştir
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında aldığı kararları gazetecilerle paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen koronavirüsün, Türkiye’de yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek amacıyla Diyanet merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatlarında bir dizi tedbirler alındığını kaydetti.

Alınan tedbir kararlarının il ve ilçe müftülüklerine gönderilen genelge ile ivedilikle yerine getirilmesi talimatı verildiğini belirten Erbaş, söz konusu genelgede yer alan hususları şöyle dile getirdi:

- Hizmet binaları dezenfekte edilecek

“Camiler, Kur'an kursları, eğitim merkezleri, hizmet binaları, aile ve dini rehberlik büroları, gençlik merkezleri, okuma salonları gibi kurumumuzun hizmet yürüttüğü mekânların lavabo, tuvalet, abdesthane, şadırvan, yemekhane gibi kısımları başta olmak üzere bütün bölümlerinin uygun yöntemlerle dezenfekte edilmesi, sık sık havalandırılması ve temizliğe her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi,

Cuma namazı başta olmak üzere camilerde topluca geçirilecek sürenin mümkün mertebe kısa tutulması amacıyla namazların sünnetlerinin asr-ı saadet örneğinde olduğu gibi evde kılınabileceği hususunda cami cemaatinin bilgilendirilmesi,

Camilerde musafaha, tokalaşma, kucaklaşma gibi hususlara hastalık riski sona erinceye kadar ara verilmesi

Camilerde kullanılan tespihlerin kaldırılması,

Yaşlılara, grip ve nezle gibi hastalıkların belirtilerini taşıyanlara ve kronik rahatsızlığı bulunan hastalara bu süreçte mümkün mertebe evlerinde kalmalarının tavsiye edilmesi,

Hastalık riski taşıdığından şüphelenilen kişilerin din görevlilerimiz tarafından hastanelere yönlendirilmesi,

Sağlık kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde cenaze ve defin işlemlerinde sağlık ve hijyen kurallarına azami riayet edilmesi hususları genelgemizde yer almaktadır.

- Kur’an kursları 2 hafta süreyle tatil edildi

İlgili mevzuatımız gereği, Milli Eğitim Bakanlığının okulların tatil edildiğini açıklaması ile birlikte Kur’an kurslarımız da 16-29 Mart 2020 tarihleri arasında iki hafta süreyle tatil edilmiştir. Bu süre zarfında öğreticilerimizin gözetiminde tüm kurs ve pansiyonlarımızın detaylı temizliği yapılacaktır. Yatılı kurslarımızda kalan ve yurt dışından gelen öğrencilerimizin konaklamaya devam etmeleri konusunda müftülüklerimiz gerekli önlemleri alacaktır. Ayrıca hafızlık eğitimine devam eden öğrencilerimizin eğitim düzenini bozmamak adına eğiticilerimize sosyal medya ve iletişim araçlarıyla ezber vermeleri sağlanacaktır.

Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası İyilik Ödülleri

Uluslararası İyilik Ödülleri, Avrasya İslam Şurası gibi Uluslararası programlar başta olmak üzere, yoğun katılımlı ve halka açık olarak icra edilecek seminer, konferans, kutlama programı gibi etkinliklerimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Umre ziyaretleri

Umre ziyaretinde bulunan/bulunacak vatandaşlarımıza ilişkin Hac ve Umre Genel Müdürlüğümüzce;

Suudi Arabistan Devleti umre ziyaretlerini geçici olarak durdurmadan önce, orada bulunan vatandaşlarımız ve yeni gidecek olan umrecilerimiz salgına sebep olan virüs konusunda bilgilendirilmiş, virüsten nasıl korunmaları gerektiğine ilişkin uzman tabiplerimizce bilinçlendirilmişlerdir.

Mekke ve Medine’de bulunan tüm otellerimizde temizlik hususunda azami gayret gösterilmesi konusunda yetkililerin dikkatleri çekilmiş, gerekli yerlere el temizleme sıvıları konulması sağlanmıştır, vatandaşlarımızın konakladıkları tüm otellere, Sağlık Bakanlığınca hazırlanmış broşürler asılmıştır.

27.02.2020 tarihinde Suudi Arabistan Devletince umre ziyareti için ülkeye girişler geçici olarak durdurulmuş olup bu tarihten sonra umrecilerimizin sağlıklı bir şekilde ülkemize ulaşmaları için gerekli koordinasyonlar devam etmektedir.

Umreden dönen vatandaşlarımız tedbir amaçlı 14 gün boyunca evden çıkmamaları ve ziyaretçi kabul etmemeleri konusunda bilgilendirilmiştir. Halen Türsab’a bağlı şirketler de dâhil olmak üzere yaklaşık 21.000 civarında umrecimiz Suudi Arabistan’da bulunmakta olup, 15 Mart tarihi itibarıyla tamamı ülkemize dönecektir.”

Yurt dışı teşkilatı

Yurt dışı teşkilatının alınan kararlar doğrultusunda bilgilendirildiğini ve önlem almaları konusunda talimat verildiğini ifade eden Prof. Dr. Erbaş, yurt dışı teşkilatlarında alınan tedbirlere dair şu ifadelere yer verdi:

“Başkanlığımızın hizmet yürüttüğü ülkelerde vakit ve cuma namazları başta olmak üzere cemaatle gerçekleştirilen ibadetler konusunda yerel makamlar tarafından açıklanan tüm önleyici tedbirlere titizlikle riayet edilmesi, bu tedbir ve açıklamaların üye derneklere ve cemaate duyurulması, camilerimizde hijyen kurallarına azami derecede dikkat edilmesi istenmiştir.

Yurt dışı teşkilatımızda görev yapan personelin zorunlu olmadıkça görev bölgesinden ayrılmamaları özellikle salgından etkilenen bölgelere seyahat etmemeleri emredilmiştir.

Yurt dışından ülkemize misafir öğrenci getirmeye dayalı ‘değerler eğitimi’, ‘erdemli gençlik’ programları, aile ve gençlik seminerleri çerçevesinde Mart ve Nisan aylarında yapılması planlanan tüm eğitim programlarımız ileri tarihlere ertelenmiştir.

Yurt dışında Müşavirlik ve ataşeliklerimiz koordinesi ile birlik, dernek ve vakıflarımız tarafından planlamaya alınan her türlü eğitim ve sosyal program ile karşılıklı heyet ziyaretlerinin tamamı iptal edilmiştir.”

Koronavirüs haberlerinin duyulduğu ilk andan itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının bütün hizmet birimleri ile vatandaşları bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirten Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

Radyo ve televizyon programları

“Konunun gündem olduğu ilk andan itibaren Diyanet TV’de Yeni Güne Merhaba, Ailemizin Hekimi gibi programlarda, Diyanet Radyo’da ise Radyo Hastanesi programında uzman doktorlarımız tarafından düzenli biçimde bilgilendirme yapılmıştır. 

Hutbe

06.03.2020 tarihinde ‘Allah Temizdir Temizleri Sever’ konulu hutbe okunmuş, kişisel temizlik ve çevre temizliği konusunda kamuoyunun dikkati çekilmiş; bugün ise ‘Tedbir Müminden, Takdir Allah’tandır’ konulu, salgın hastalıklara karşı her türlü tedbirin alınması gerektiğini dile getiren bir hutbe ülke genelinde okunmuştur.

Din İşleri Yüksek Kurulunun “cuma namazı” açıklaması

Din işleri Yüksek Kurulunca özel gündemli bir toplantı gerçekleştirilmiş, toplantıda alınan karar gereği risk grubuna giren vatandaşlarımızın cuma namazına gitmeyebileceklerini içeren bir fetva yayınlanmıştır.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?