banner250

banner203

Dr. Ayşe Hümeyra Ökten Medine-i Münevvere'de vefat etti

Türkiye'nin ilk imam hatip lisesi müdürü Mahmut Celalettin Ökten'in kerimesi Dr. Ayşe Hümeyra Ökten, Medine'de vefat eti.

Dini Haberler 30.08.2020, 22:44
Dr. Ayşe Hümeyra Ökten Medine-i Münevvere'de vefat etti

Ömrünü insanlığa ve hastalarına adayan Prof. Dr. Sadettin Ökten'in ablası Dr. Ayşe Hümeyra Ökten, 85 yaşında Medine-i Münevvere'de vefat etti.

Türkiye'nin ilk imam hatip lisesi müdürü Mahmut Celalettin Ökten'in kızı Dr. Ayşe Hümeyra Ökten, Medine'de hayatını kaybetti.

- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'tan taziye mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Ökten'in vefatı üzerine kişisel sosyal medya hesaplarından bir taziye mesajı yayınladı.

Erbaş, 2019 yılı hac mevsiminde merhum Dr. Ayşe Hümeyra Ökten'ni  Arafat'taki çadırında ziyaret etmişti.

Erbaş, merhumeyle Arafat'ta çekildikleri fotoğrafı paylaşarak mesajında şu ifadelere yer verdi:

İmanlı ve inançlı bir neslin yetişmesine öncülük eden Merhum Celalettin Ökten hocamızın Medine’de vefat eden kerimesi Dr. Ayşe Hümeyra Ökten‘e Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun.

 

- Dr. Ayşe Hümeyra Ökten

Cumhuriyet'in ilk döneminde tıp eğitimi alıp doktor olan Dr. Ayşe Hümeyra Ökten, okuldan mezun olduktan sonra bir süre Sarıyer Verem Savaş Dispanseri'nde çalıştı.

Ökten, henüz asistanken Kızılay'ın ilk kadın doktor görevlisi olarak hacca gitti ve Medine'ye gerçekleştirdiği bu yolculuktan sonra Suudi Arabistan'da oturma izni alarak, hayatını orada yaşamaya karar verdi. Daha sonra babası da Medine'de oturma arzusu duyunca işinden istifa ederek, ailecek Medine'ye yerleşti.

Görevi nedeniyle gittiği Medine'ye bağlanan Ökten, 1960'tan sonra dokuz ay Suudi Arabistan'da, üç ay İstanbul'da kalarak çalışmalarını sürdürdü.

Dr. Ökten, babasının çevresinde yer alan ilim ve bilim dünyasından pek çok önemli isim olan Mehmed Zahid Kotku, Babanzade Ahmed Naim, Mehmed Ali Ayni, Mahir İz, Nurettin Topçu gibi bir döneme damgasını vurmuş ilim adamlarının hayatına yakinen şahit oldu ve onların bilgisinden istifade etti.

Kendisini hastalarına adayan Ökten, yoğun iş hayatı nedeniyle hastalarına yeterince vakit ayıramayacağı düşüncesiyle evlenmedi.

Ökten, 85 yaşında Medine'de hayata veda etti.

Yorumlar (3)
Temizkuzey 12 ay önce
"Dindar Bir Doktor Hanım" Allah rahmet eylesin inşallah.
Eyyup Erdem 12 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Mevlam geride kalanlara sabır versin. Yapmış olduğu hizmetleri karşılıksız bırakmasın.
S 12 ay önce
BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHİYM...
Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Alâ Âli Seyyidina Muhammed...
Hayatını İnsanlığa adadı Ne güzel yerde Rahmâna kavuştu; güzel insan.!!!
Rahmetle...Saygiyla...Hürmetle anıyoruz.!!!
Makam-ı Cennet mekâni Nur olsun...
RABBİM Efendimize(s.a.v) komşu eylesin...
EL-FATİHA...ES-SELÂM...
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?