banner250

banner246

Diyarbakır'da 150 cami avlusu ve alanda cuma namazı kılınacak

Diyarbakır'da bazı tarihi camilerin avlularının da yer aldığı 150'ye yakın alanda cuma namazı kılınacak.

Dini Haberler 28.05.2020, 10:25
Diyarbakır'da 150 cami avlusu ve alanda cuma namazı kılınacak
© AA

Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, 29 Mayıs'ta camilerin ibadete açılacağını hatırlatarak; "Vakit namazlarında camilerimiz açık olacak. Öğle ve ikindi namazlarımız cemaatle kılınacak ancak sosyal mesafeye dikkat edilecek. Vatandaşlarımız mutlaka seccadeleriyle gelecek. Kronik hastalığı bulunanlarla 65 yaş üstü ve 20 yaş altı olanların camiye gelmemeleri gerekiyor." dedi.

Cuma namazlarının cami içinde kılınmayacağını dile getiren Karabayır, Diyarbakır merkez ve ilçelerde 150'ye yakın cami avlusu ve camiye yakın mekânlarda alınan tedbirlerle cuma namazının kılınacağını bildirdi.

Virüs salgınının büyük bir imtihan olduğunu ifade eden Karabayır, şöyle devam etti:

"İnsanlarımızdan tedbirlere çok dikkat etmelerini rica ediyoruz. Camiye getirdikleri seccadelerini daha sonra 60 derecede yıkamalarını tavsiye ediyoruz. İmkân bulabilirsek tek kullanımlık seccade temin etmeye çalışıyoruz. Cemaatten istirhamımız; namaz kılınacak yerleri öğrenmeleri, tedbirli bir şekilde ilgililerin uyarılarını dikkate alarak namaz sonrasında kalabalıktan ayrılmalarıdır. Maskeli, eldivenli gelmeleri gerekiyor. Cuma namazında iç ezan okunacak. Hutbe kısaca okunduktan sonra farz namazı kılınacak. Sünnet namazlarımız kılınmayacak."

Vatandaşlardan cami giriş çıkışlarında dikkatli olmalarını isteyen Karabayır, saflarda namaz kılma mesafesinin en az 1,5 metre olacağını, görevliler tarafından konulacak işaretli yerlerde namazın kılınacağını dile getirdi.

Caminin içi dolmuşsa vatandaşların ısrar etmemelerini isteyen Karabayır, maskesi olmayanların temin edilememesi durumunda içeri alınmayacağını kaydetti.

"Camilerimizi hazır hale getiriyoruz. Ricamız cemaatimiz de hassas davransın. İbadet ederken bu hastalığı bulaştırmayalım. Türkiye'de bu imtihan başarıyla veriliyor. Sayı düşüyor, inşallah kademeli olarak bu hastalık bitecek ve kurtulacağız." diyen Karabayır, cuma namazı kılınacak cami ve alanları ilan edeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?