banner250

banner203

Diyanet'ten "şiddet gören kadınların yanlış yönlendirildiği" iddialarına ilişkin basın açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, Aile ve Dini Rehberlik Büroları’nda "şiddet mağdurlarına yanlış yönlendirme yapıldığı" yönünde bazı medya organlarında yer alan haberlerle ilgi basın açıklaması yayınladı.

Dini Haberler 26.02.2020, 13:37
Diyanet'ten "şiddet gören kadınların yanlış yönlendirildiği" iddialarına ilişkin basın açıklaması
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı, Aile ve Dini Rehberlik Büroları’nda "şiddet mağdurlarına yanlış yönlendirme yapıldığı" yönünde kurumu yıpratmaya yönelik çıkan haberlere dair basın açıklaması yayınladı.

Başkanlığın resmi internet sitesinden paylaşılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dün bazı medya organlarında Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan Aile ve Dini Rehberlik Büroları’nda şiddet mağdurlarına yanlış yönlendirme ve telkinlerde bulunulduğu yönünde gerçeği yansıtmayan haberler yer almıştır.

Başkanlığımız, kadına yönelik şiddetin bir insanlık suçu olduğunu, hukukî, dinî ve ahlâkî bakımdan hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini, şiddetle mücadelenin vazgeçilemez bir sorumluluk olduğunu her fırsatta dile getirmektedir. Ayrıca kadının hakları ve saygınlığı konusunda toplumumuzun bilinçlendirilmesi için kesintisiz bir şekilde faaliyet yürütmektedir. Projeler, seminerler, konferanslar, televizyon programları, sohbetler, vaazlar ve hutbelerle ülkemizin dört köşesinde kadına yönelik şiddeti sona erdirmek; adalet, sevgi ve saygı eksenli bir anlayışı güçlendirmek için çalışmaktadır.

Başkanlığımız 2011 yılından bugüne “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi” projesi kapsamında erkek ve kadın toplam 100 bin 80 personeline eğitim vermiştir. Kurumumuzun faaliyet alanı dikkate alındığında, bu eğitimin ne denli büyük çapta olduğu anlaşılacaktır.

Diğer yandan il ve ilçe müftülüklerimize bağlı olarak görev yapan 407 adet Aile ve Dini Rehberlik Bürosunda 3 bin 267 personelimiz aile sorunlarının başında gelen şiddet konusunda farkındalık çalışmaları yürütmekte, kendilerine başvuran vatandaşlarımıza dini danışmanlık ve rehberlik yapmaktadır. Bu görevlilerimizin tamamı kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda alan uzmanlarından özel hizmet içi eğitimler almıştır. Dolayısıyla şiddeti mazur görmek, şiddet vakasını geçiştirmek, konuyu ibadet ya da sabır telkiniyle bastırmak kesinlikle kabul edebileceğimiz bir tutum değildir. Şiddet mağdurunun başvurusu karşısında sunduğumuz hizmet, ivedilikle ve profesyonel bir biçimde çözüm üretmek, konunun hukuki, psikolojik ve güvenlik boyutlarını ilgili kurumlara yönlendirmektir.

Başkanlığımız bütün birimleriyle her türlü şiddetle mücadele etmeye, kadının onuru, hakları ve dokunulmazlığı konusunda bilinçlendirme çalışmalarını sürdürmeye ve merhamet toplumunun inşası için hizmet üretmeye kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Diyanet İşleri Başkanlığı

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
SİİRTLİ MÜDERRİS 1 yıl önce
Selam un aleyküm değerli başkanım ve site yönetimi Böyle beceriksiz işe yaramaz fesat medyayı kale almayın basın bildirisi demek onları daha çok şımartır takmamak bence daha iyi
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?