banner250

banner255

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, gençlere seslendi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bursa Ulu Camii'nde irad ettiği cuma hutbesinde gençlere seslendi.

Dini Haberler 05.02.2021, 13:54
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, gençlere seslendi

"Gençlerimiz, bizi güçlü kılan en büyük imkan ve zenginliğimizdir"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bursa Ulu Camii'nde "Gençlerimiz: En Büyük İmkan ve Zenginliğimiz" konulu cuma hutbesi irad etti.

Bursa'da çeşitli temaslarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ulu Camii'nde hutbe irad etti, cuma namazı kıldırdı.

"Gençlerimiz: En Büyük İmkan ve Zenginliğimiz" konulu cuma hutbesi irad eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş; "Gençlerimiz, en büyük imkan ve zenginliğimizdir. Gençlik, insan ömrünün baharıdır. Hayallerin ve fikirlerin yeşerip geliştiği, güç ve heyecanın zirvede olduğu dönemdir. Gençlik; iyi değerlendirildiğinde kişiye dünya ve ahiret saadetini kazandıracak, aksi halde pişmanlıkla aldanılan yıllara dönüşecektir. Peygamberimiz (s.a.s); 'İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin kıymetini biliniz!' uyarısında bulunur. Sevgili Peygamberimizin müjdesine göre, Allah’a kulluk bilinciyle yetişen genç, hiçbir gölgenin bulunmadığı o dehşetli kıyamet gününde, Allah'ın arşının gölgesi altında korunacaktır." dedi.

"Genç kardeşim; sen, şimdi hayatının en kıymetli anındasın"

Gençlere; "Sen, şimdi hayatının en kıymetli anındasın." diye seslenen Prof. Dr. Erbaş; "Aziz milletimizin ve insanlığın umudusun. Zira sen; Hz. İbrahim’in tevhid mücadelesini, Hz. İsmail’in teslimiyeti, Hz. Yusuf’un iffeti, Ashâb-ı Kehf’in samimiyeti ve Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.s) hak davasını kuşandığı çağdasın. Hz. Asiye’nin imanını, Hz. Meryem’in ahlâkını, Hz. Hatice’nin cesaretini, Hz. Âişe’nin ilim aşkını, Hz. Fatıma'nın dürüstlüğünü gönlüne nakşedecek yaştasın.

Genç kardeşim; sen, bu topraklarda imanından aldığın güç ve vatanına olan sevdan ile yürüdüğünde, Malazgirt’te Anadolu’nun kapılarını İslam’a açtın. İstanbul’u fethedip, Rasul-ü zîşan Efendimizin; 'Konstantiniyye muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır, onun askeri ne güzel askerdir.' müjdesine nail oldun. Çanakkale’yi geçilmez kılıp İstiklal mücadelesinde yedi düvele karşı koydun. 15 Temmuz’da devletimizin bekası ve milletimizin selameti için canından, cananından geçtin ama vatanını hainlere, işgalcilere teslim etmedin." ifadelerine yer verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bursa Ulu Camii'nde irad ettiği cuma hutbesini şu tavsiyelerle tamamladı:

"Gençlerimiz bizi güçlü kılan en büyük imkan ve zenginliğimizdir"

"Gençlerimiz istikbailimizdir, umudumuzdur. Bizi güçlü kılan en büyük imkân ve zenginliğimizdir. Her bir gencimiz bizim için ayrı bir değerdir. İlgiyi, iyiliği, desteği ve sevgiyi hak etmektedir. Onların insanlığa faydalı, millî ve manevî değerlerine bağlı, bilinçli ve ideal sahibi fertler olarak yetişmeleri için hep birlikte gayret gösterelim. İlkokuldan itibaren 26 milyon öğrencimiz var sadece ülkemizde. Bu ne güzel bir zenginliktir elhamdülillah. Onları ilim-irfan, bilgi-hikmet, edep ve sanatla donatmak için hep birlikte gayret edelim. Kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız olarak, en büyük yatırımı gençlere yönelik yapmalı ve onların bu özelliklere sahip yetişmeleri için daha çok çalışmalıyız.

2021 yılının 'İstiklal Marşı Yılı' olmasını da fırsat bilerek; 'Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ, Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ! Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ, Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ. Ruhumun senden, İlâhî, şudur ancak emeli: Değmesin ma’bedimin göğsüne nâ-mahrem eli! Bu ezanlar-ki şehâdetleri dînin temeli, Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli' mısralarıyla coşsun gençlerimiz, çocuklarımız. Ve onları bağrımıza basalım.

İstiklal Marşı'nda geçen ifadeler ne kadar önemli! Alsancağa, şanlı hilale sahip çıkan, Hakk'a tapan, iman dolu göğsü gibi serhaddi olan, bastığı yerlerde binlerce kefensiz yatan şehitlerin olduğunu bilerek yürüyen ve onlardan helallik isteyen bir gençlik bizim en büyük hazinemiz olacaktır. Eğer böyle bir niyet ve samimiyetle çalışırsak, Yüce Rabbimiz karşılığını bize mutlaka verecektir. Ayet-i kerimede vaad ediyor: 'İnsana ancak çalışmasının karşılığı vardır ve çalışmasının karşılığını muhakkak görecektir."

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bursa Ulu Camii'nde irad ettiği cuma hutbesinde gençlere seslendi.

VİDEO

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
Salih Zeki ÇOLAK 6 ay önce
Muhteşem bir Hutbe. Diyanet işleri başkanlığımız son 10 yıldır Gerek ülke gündemini ve gerekse dünya gündemini, müslümanların dertlerini, eksikliklerini takip etme konusunda hazırladığı hutbeler çok güzel. Rabbim hizmet edenlere kolaylıklar ihsan eylesin inşaAllah.
Bülent Yorulmaz 6 ay önce
Elhamdülillah sizde gençsiniz ve müslümanlar ve müslümanlığa sıcak yaklaşanları rahmetinizle kuşatmak gibi bir misyonu en güzel şekilde ifa ediyorsunuz Ali Bey
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?