banner203

banner250

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan teravih namazı açıklaması

Özel bir televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Camilerde cemaatle namaza verilen ara, Ramazan ayında da dâhil olmak üzere salgın tehlikesine karşı alınan tedbirler devam ettiği müddetçe uygulanacak." dedi.

Dini Haberler 08.04.2020, 15:02
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan teravih namazı açıklaması
© AA

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, özel bir televizyon kanalına, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Tüm İslam âleminin Berat Gecesi'ni tebrik eden Erbaş, duanın ibadetin özü olduğunu ve bu gecenin ibadet, dua ve niyazlarla değerlendirilmesi gerektiğini hatırlattı.

Koronavirüs ile mücadele sürecinde "ailelerin evlerini mescide dönüştürmesi" çağrısında bulunan Prof. Dr. Erbaş, şunları kaydetti:

"Camilerde cemaatle namaza verilen ara, Ramazan ayında da dâhil olmak üzere salgın tehlikesine karşı alınan tedbirler devam ettiği müddetçe uygulanacak. Bu süreçte evlerimizi mescit haline getirelim. İbadetlerimize riayet edelim. Evlerimizde eşimiz ve çocuklarımızla teravihlerimizi kılalım. Evde yaşayanlar içerisinden bir karantina yoksa namazlarımızı cemaatle kılalım."

- Yardımsever ve paylaşımcı bir milletiz

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, stokçuluk ve fırsatçılık yapmanın yanlış olduğuna dikkati çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Peygamber Efendimiz (s.a.s.), bu tür fırsatçıları kınıyor, lanetliyor ve haram işlediklerini söylüyor. Birtakım ürünleri stoklamak, fiyatını artırmak, insanlar kendisine mecbur kaldıklarında yüksek fiyatlarla onları satmak dinimizde yasaklanmıştır. Bu tür şeylere tevessül ve tenezzül edilmemesini istirham ediyorum. Bizim milletimize bu yakışmaz. Biz yardımsever bir milletiz, paylaşımcı bir milletiz. Fakir fukara, garip gureba insanlara, işini kaybeden insanlara bizim yardımcı, destek olmamız gerekiyor. Üç kuruş daha fazla kazanayım düşüncesi içerisinde tamahkârlık yapıp lütfen ahiretimizi, geleceğimizi zarara uğratmayalım.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yeni oluşturulan "Toplum Bilimleri Kurulu" konusunda telefon görüşmesi yaptıklarını belirten Erbaş, din psikolojisi ve din sosyolojisi alanındaki bazı uzmanların isimlerini, Sağlık Bakanı Koca’ya verdiğini söyledi.

- Cuma namazı kararı hüsnüniyetle alınmış bir karar

Tedbirlere riayet etmek kaydıyla her hafta farklı bir camide, din görevlilerinden oluşan cemaatle cuma namazı kılınması kararına da açıklık getiren Erbaş, söz konusu kararın hüsnüniyetle alındığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"Sağlık çok önemli. Onun için biz 16 Mart itibarıyla bütün camilerimizde bu süreç bitinceye kadar cuma namazlarına ara verdik. O bir hafta içerisinde büyük bir mahzunluk yaşandı. Pek çok insanımızdan şöyle bir talep geldi, 'Hiç olmazsa temsili olarak ülkemizde bir yerde kılınsın'. Bu topraklarda asırlardan beri hiçbir zaman cuma namazının kılınmadığına şahit olunmadı. Dolayısıyla temsili olarak bir yerde cuma namazının kılındığını milletimiz görsün, televizyon ekranlarından hiç olmazsa hutbeyi dinlesin, düşüncesiyle hüsnüniyet ile başlatmış olduğumuz bir uygulamadır. Hüsnüniyetle alınmış bir karardır ve bu süreç bitinceye kadar bazı değişik camilerde yine sosyal mesafe korunarak ve tedbirler alınarak kılınacaktır."

Erbaş, İslam inancına göre deprem, yangın, sel ve salgın hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin hükmen şehit olarak kabul edildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (5)
A. Gny 2 yıl önce
Cuma, kandil, teravih ve cemaatle namazların salgın sebebiyle ertelenmesi camilerdeki cemaatin çogununda yaşlı kişilerden olması dolayısıyla ve salgınında yaşlı kişilerde daha fazla etkisi, birbirine bulaşması sebebiyle önceden tedbir alınması Yerinde bir karar olmuştur İnşaAllah.
İSA GÜL 2 yıl önce
ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN EN KISA ZAMANDA CAMİMİZE CEMAATİMİZE KAVUŞMAYI NASİP ETSİN İNŞAALLAH
Mustafa Kadıoğlu 2 yıl önce
Allah(cc) razı olsun.Allah(cc) yardımcımız olsun.Allah(cc) eksikliklerimizi tamamlayabilenlerden olmayı nasip etsin.Allah(cc) din ve devlet düşmanlarına fırsat vermesin.Amiiiin.
Mustafa 2 yıl önce
Hocam teşekkürler bu zorzamanda bütün kurumlarımız gibi diyanet kurumumuzda vazifesini eniyişekilde yapmaya çalışıyor Rabb'im sizlerden razı olsun
Adem Kocatürk 2 yıl önce
Allah razı olsun Diyanet İşleri Başkanım Sayın Prof.Dr. Ali Erbaş hocam İsabetli bir karar almışsınız. Rabbim bu süreçte yâr ve yardımcınız olsun.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?