banner250

banner246

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan gündeme dair önemli açıklamalar

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Kanal 7 televizyonunda katıldığı "Prof. Dr. Mustafa Karataş ile Sahur Vakti" programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Dini Haberler 15.05.2020, 03:57
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan gündeme dair önemli açıklamalar

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Kanal 7 televizyonunda katıldığı "Prof. Dr. Mustafa Karataş ile Sahur Vakti" programında, Prof. Dr. Mustafa Karataş'ın camilerin ne zaman yeniden ibadete açılak, hacca yazılanlarının durumları ne olacak (bu yıl hac olacak mı), kadir gecesinin nasıl değerlendirmeliyiz ve camilerde bayram namazları kılınacak mı? şeklindeki sorularını cevaplandırdı.

Başkan Erbaş, hacıların durumlarının ne olacağı sorusu üzerine ise "Hacılarımız hazırlıklarını tamamlayıp bizden haber beklesinler." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Erbaş, bayram namazıyla ilgili sorulan soruya da cevap verdi.

VİDEO HABER

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kanal 7 ekranlarından canlı olarak yayınlanan “Prof. Dr. Mustafa Karataş’la Sahur Vakti” programına video konferans sistemiyle katıldı.

Ramazan ayı, Kadir Gecesi ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, camilerin cemaatle namaza açılmasıyla ilgili gelen soru üzerine Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile irtibat halinde olduklarını, süreci takip ettiklerini, normalleşme süreci içerisinde öngörülen bir tarih olarak 12 Haziran’ın belirlendiğini söyledi.

Camilerde cemaatle namaz kılınamamasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Başkan Erbaş, “Milletimizin biraz daha sabırlı olmasını istiyoruz. Hakikaten yüreğim sızlıyor. Camileri boş gördüğümüz zaman adeta kahroluyoruz. Ama şunu da biliyoruz ki, “Bir kişinin ölümüne sebep olmak sanki bütün insanlığı öldürmek gibidir. Bir kişiyi kurtarmak da bütün insanları kurtarmak gibidir” buyuruyor Rabbimiz. Müslümanlar olarak bu süreçte daha çok dikkatli, daha çok sabırlı olmamız gerekiyor. Sağlığı ön plana çıkararak bu sabırla inşallah en kısa zamanda camilerimize kavuşmak, Cuma namazları camilerimizde kılmak nasip olur, şu an hem tedbir hem tevekkül hem de dua ile hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Başkan Erbaş, "hac vazifesini yerine getirmek için bekleyenlere; Biz bu konuda her an teyakkuz içindeyiz. Hazırlıklarımız tamamdır. Ancak malumunuz bu konuda Suudi Arabistan'ın yapmış olduğu çalışmaları bizim takip etmemiz gerekiyor. Bu konuda Suudi Arabistan Hac Bakanı ile bugün bir görüşme yaptım. Suudi Arabistan'daki durum, İslam dünyası için bir şeyler yapılabilir mi? gibi konularda istişarelerde bulunduk. Onlar da canla - başla çalıştıklarını, şuanda kendi içlerinde bu süreç nasıl tamamlanır? Mekke- Medine hac yapılabilecek bir ortam haline getirilebilir mi? gibi konularda çok hızlı çalışmalar yaptıklarını söylediler. Ancak takdir edersiniz ki onlarında verebileceği net bir cevap yok. Şu anda bir muğlaklık var. Biz süreci takip ediyoruz. Hazırlıklarımızı yapmış durumdayız. İnşallah bir iyileşme olursa, Suudi Arabistan'dan gelecek habere göre hareket edeceğiz.Yani vatandaşlarımız hazır olarak beklesinler. Böyle bir karar alındığı takdirde kardeşlerimizin hacca gitmesi için gerekli çalışmayı başlatacağız" dedi.

Başkan Erbaş, yaklaşan Kadir Gecesinin önemini anlatarak, şöyle konuştu.

“Kadir Gecesi, Kur'an-ı Kerim'in indiği bir gecedir. Kadir Gecesi bin aydan hayırlı çok değerli bir gecedir. O gecenin bir insanın 80 yıllık ömrüne bedel sevaplarla dolu bir gece olduğunu Kur'an-ı Kerim'den öğreniyoruz. Dolayısıyla Kadir Gecesi'ni özellikle Kur'an-ı Kerim okuyarak, Kur'an-ı Kerim'i anlamaya çalışarak ve hayatımızı Kur'an’a göre tanzim etmeye karar vererek geçirebileceğimiz bir gecedir. Tövbe istiğfarla, ibadetlerle, tefekkür ve tezekkür ederek bu geceyi idrak etmemiz gerekiyor.”

Bayram namazının da kılınmasının şu an için mümkün görünmediğini ifade eden Başkan Erbaş,   “O saatte Müslümanların tezekkür, tefekkür etmelerini, hem kendileri hem aileleri hem İslam alemi hem de bütün insanlık için dua ederek bayram namazı anını eda etmelerini tavsiye ediyorum. Önceki yıllarda olduğu gibi akraba ziyaretleri yapamayacağız ama telefonlarla, dijital ortamlarla mutlaka akrabalarımızla bayramlaşalım. Bayramın güzelliğini yaşayalım” şeklinde konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (5)
Mehmet 1 yıl önce
Cuma namazı camilerin avlularında kılınacağına şehrin büyük bir meydanında ya da şehir dışında kılınması daha uygun olurdu. Zira, bazı camilerin avlusu yok ya da küçük. Nitekim sahabeler döneminde de Cuma namazı büyük bir vehada kılınıyordu.
Gürses 1 yıl önce
Busene değil seneyede Hacc ve Umre btal edilmeli çok risklı olur
Muammer ÖZTÜRKMEN 1 yıl önce
ALLAH razı olsun, çok güzel açıklama olmuş,vefa gruplarında olmayanlarımız, bulundukları yerde halkımıza hizmet vermektedir.
Zübeyda 1 yıl önce
İnşAllah hocam inşAllah
Nedim Yaman 1 yıl önce
Çok güzel çok teşekkür ediyorum
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?