banner250

banner246

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İmtihan âleminde engelli olmak bir eksiklik ve kusur değildir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle yayınladığı mesajda, " İmtihan âleminde engelli olmak bir eksiklik ve kusur olmadığı gibi, sağlıklı olmak da bir üstünlük sebebi değildir." dedi.

Dini Haberler 03.12.2019, 10:01
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İmtihan âleminde engelli olmak bir eksiklik ve kusur değildir
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle kişisel sosyal medya hesaplarından bir mesaj yayınladı.

Erbaş mesajında;

#3AralıkDünyaEngellilerGünü’nün engellilerimize bekledikleri tüm alanlarda umut olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyor;bütün engelli kardeşlerime ve onların yakınlarına,mutlu,huzurlu bir hayat diliyorum.Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bütün mensuplarımızla her zaman yanlarındayız.

ifadelerini kullandı.

Erbaş yandan mesajının devamında insanın en güzel vasıflarla donatıldığına vurgu yaparak saygıdeğer bir varlık olduğunu ifade etti.

Erbaş şöyle devam etti, "Üstün niteliklerle yaratılan ve en güzel vasıflarla donatılan insan, varlık âleminde seçkin ve saygıdeğer bir konuma sahiptir. Ona bu saygınlığını kazandıran, ilahi hitaba muhatap oluşu, sorumluluk bilinci, insanlara karşı güzel davranışı ve ahlaki tutumudur. Yaratılıştan veya sonradan ortaya çıkan bir takım fiziki engeller sebebiyle bu saygınlığından hiçbir şey kaybetmez.

İnsan için asıl olan dünya hayatının geçici ve bir imtihan yeri olduğunun farkına varmasıdır. Şükür, sabır,  metanet, ümit ve güzel ahlak ekseninde bir hayat sürdürmesidir. İmtihan âleminde engelli olmak bir eksiklik ve kusur olmadığı gibi, sağlıklı olmak da bir üstünlük sebebi değildir. Bu manada topluma düşen görev engellilerin engellerini kaldırmak, onların hayatlarını kolaylaştırmak ve onlara destek olmaktır.

Bütün ömrünü insana onur, haysiyet, hürriyet ve saygınlık kazandırmaya adamış ve hayatının her bir evresi bizim için ideal bir örneklik teşkil eden Peygamberimiz, birlikte yaşadığı elliye yakın görme, ortopedik ve işitme engelli sahabe ile özel olarak bizzat ilgilenmiştir. Hayatın tüm kademelerinde, toplumsal yaşama katılmaları konusunda onları cesaretlendirmiştir. Onları her zaman imkân ve yeteneklerine uygun görevlerde istihdam etmiş, onlara destek olanları övmüş, engelli olduğu için sabırla ve azimle hayata tutunmaya çalışanları da Allah katında birçok mükâfatlarla ve cennetle müjdelemiştir.

Sorumluluk bilinci, merhamet ve adalet anlayışı ile hayatımızın bir gerçeği olan tüm engelli kardeşlerimize karşı göstereceğimiz ilgi, duyarlılık ve farkındalık bireysel ve toplumsal hayatımızda rahmet, bereket ve huzura vesile olacaktır.

Bu vesileyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engellilerimize bekledikleri tüm alanlarda umut olmasını yüce Allahtan niyaz ediyor, bütün engelli kardeşlerime ve onların yakınlarına, mutlu, huzurlu bir hayat diliyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bütün mensuplarımızla her zaman yanlarında olduğumuzu ifade ediyor en kalbi selam ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (2)
Mehmet Deniz 1 yıl önce
Engelli imam hatip lisesini bitiren adaylardan hafız olmazsa görev alamıyor
Enver kılıç 2 yıl önce
Allahu Teala engelli kardeşlerimizin yardımcısı olsun
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?