banner250

banner246

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, iddialara cevap verdi: Ben görevimi yapıyorum

86 yıl aradan sona yeniden ibadete açılan Ayasofya Camii’nde okuduğu hutbede “Atatürk’e lanet okuduğu” ileri sürülerek bazı internet haber siteleri ve sosyal medya mecralarında hedef alınan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ortaya atılan iddialara cevap verdi.

Dini Haberler 26.07.2020, 11:50
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, iddialara cevap verdi: Ben görevimi yapıyorum

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeniden ibadete açılması kararlaştırılan Ayasofya Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yanı sıra toplumun bütün kesimlerini temsilen davet edilen çok sayıda davetlinin katılımıyla ibadete açıldı.

Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan’a konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya Camii’nde irad ettiği Cuma hutbesinde, Atatürk’e lanet okuduğu gerekçesiyle bazı internet siteleri, siyasiler ve sosyal medya mecralarında hedef alınmıştı.

Özellikle sosyal medya mecralarında hakkında karalamaya yönelik etiketler açılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a en büyük destek, #AliErbaşYalnızDeğildir etiketiyle atılan yüzbinlerce mesajla yine vatandaştan geldi.

Konuya ilişkin Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan’a konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: Ayasofya hutbemde temas ettiğim “Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar; vâkıfın şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” ifadesiyle ilgili şu açıklamayı yapabilirim:

Genel olarak vakfiyelerin sonu, vâkıfın bedduasıyla biter.

“Bu vakfımı kimler amacı dışında kullanırsa Allah’ın, meleklerin, peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti onların üzerine olsun” şeklinde.

Ben de hutbede buna atıfta bulundum.

Sadece Ayasofya’yı değil tüm vakıf mallarını kastettim.

Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil. Geçen geçmiştir, Allah Teala da “tilke ümmetün kad halet, lehâ mâ kesebet ve leküm mâ kesebtüm” (Onlar gelip geçen bir ümmettiler. 

Onların kazandıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir. Siz onların yaptıklarından sorumlu değilsiniz) (Bakara 141) ayetiyle bizi uyarmaktadır.

Biz geçmişe takılmadan geleceğe bakmalıyız.

Kaldı ki Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi hususunda Atatürk’ün dahlinin olup olmadığı da tarihçiler arasında tartışmalı bir konudur.

Velhasıl bizim millet olarak vakıf mallarını koruma konusunda çok titiz olmamız gerekir. Bunu sağlamanın tek yolu kanunlarla korkutarak olmamalı. Farklı yollarla vicdanlar harekete geçirilmeli ve inanç ilkeleri de devreye sokulmalı.

Diyanet İşleri Başkanı olarak bunu Müslümanlara hatırlatmak benim görevim. Ben görevimi yapıyorum.
Ama birileri benim görevim gereği hatırlattığım hususlar üzerinden bilerek ya da bilmeyerek tefrika çıkarıyor.

Bizim inancımızda vâkıfın (vakfedenin) vasiyeti nass hükmündedir. Ona uymak gerekir.

Bunu Müslümanlara Diyanet İşleri Başkanının camide, hutbede 
hatırlatması son derece normal bir davranıştır, polemik konusu yapmak iyi niyetli bir tavır değildir.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

İfadelerini kullandı.

banner242
Yorumlar (78)
Mehmet FEDAKARTÜRK 12 ay önce
Lanet okudu diyenler!
Acaba Atatürk’e beş vakit namazdan sonra Fatiha mı okuyorlar? Yeter artık şu istismardan baz geçin.Daha yapılacak çoooook işimiz var.Rabbime şükürler olsun ki Ayasofya’nın duvarlarını seyretmekten kurtulduk.
Kemal 13 ay önce
Her fırsatta İslama ve Müslümana saldıran tayfa, Sayın Başkanın okuduğu hutbeyi kendi üzerine çekerek gösterdikleri hazımsızlığı hiç bir zaman tiye almamak lazım, kervan yürüyor.
Ahmet 13 ay önce
Birinin vakıf mallarıyla ilgili hatırlatmada bulunması gerekiyordu zaten. Herkes vakıfların üzerine çökmüş. Vakıf üniversiteleri, vakıf cami eklentileri gibi.
Mehmet deniz 13 ay önce
Islamiyet niyet dinidir niyet önemlidir niyet okuyamiycamiza göre kabullenelim sayin baskanimizin hutbe aciklamasina
İmam hatip 13 ay önce
#ALİERBAŞYALNIZDEĞİLDİR
Selam olsun sn hocamıza slm olsun hak yolunda ilerleyenlere. Slm olsun hakkı söyleyenlere.
Tarihçi 13 ay önce
Adam doğru söylemiş.Herkes dönüp kendine baksın.yarası olan gocunur.isim kullanmadan genel geçer bir haktan bahsetmiş.eğer tarihin bir yerinde birileri bu hakkı gaspetmişse bi zahmet bedelinide Din gününde öder
Kocatürk 13 ay önce
Ali Erbaş hocamızı destekliyoruz bir takım insanlar gerçekleri duyunca sapıtıyor saçmalıyor Atatürk üzerinden pirim yapmaya çalışıyor bırakın o rahat uyusun onu herkes seviyor
Halim 13 ay önce
Hem dini hem vicdani gorevinizi yapiyorsunuz Allah cc sizlerden razı olsun sizlerle beraberiz yalnız değilsiniz size uzanan diller lal olsun
Kadir Yürür 13 ay önce
Muhterem bașkanım!40 yıldır böyle bir hutbe dinlemedim.Bu hutbe deĝil türkiyedeki müslümanlara bütün müslumanlara ve insanlıĝa diriliș hutbesidir.Bu hutbede kendimi ve yaradılıș gayemi buldum.Bunu prof dr mustafa karataș beyle de paylaștım.Bu diriliș hutbesinde beddua meselesi var.23.07.2020 tapu kadastro uzmanı a.a habere ayasofya ile ilgili degerlendirmesinde vakıf 6.maddeliktir.6.maddesi beddua kısmında aynı sizin bahsettiĝiniz gibi o madde var.Siz.dogruları söylediniz.Rabbim sizden razı olsun.Daima yanınızdayiz.Selsm ve dua ile.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?