banner261

banner250

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 15 bin civarında imam ve müezzine ihtiyacımız var

Özel bir televizyon kanalında canlı yayın konuğu olan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 15 bin civarında imam ve müezzine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Dini Haberler 21.11.2021, 17:42
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 15 bin civarında imam ve müezzine ihtiyacımız var

- 15 bin civarında imam ve müezzine ihtiyacımız var

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesine yönelik yapılan tartışmalar hakkındaki soruyu yanıtlayan Erbaş, halihazırda, 15 bin civarında İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticisine ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Bizim bütçemiz, devlet kurumu olduğumuz için ve çalışanlarda devlet memuru olduğu için bütçemizin yüzde 96’sı maaşlara, personel masraflarına gidiyor. Geriye kalıyor yüzde 4. O yüzde 4'le biz planladığımız hizmetlerin yarısını bile yapamıyoruz. Bizim personel sayımız fazla. Buna rağmen bizim şu an 15 bin imam ve müezzine ihtiyacımız var. 9 bin de Kur'an kursu öğretmenine ihtiyacımız var. İllerden, ilçelerden, köylerden sürekli arıyorlar bizim köyümüzde, mahallemizde imam yok diye. Çünkü istediğimiz kadar ilan açamıyoruz. Bu sözler bizi üzüyor. Çünkü devlet imam olarak atamış, onun maaşını verecektir. 130 bin 630 kadar personelimiz var. Bunun dışında camilerimiz, Kur'an kurslarımız yapılıyor. Bunlar devletin verdiği ödeneklerle değil, tamamen milletimizin ve Türkiye Diyanet Vakfı katkılarıyla yapılıyor.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (4)
Mehmet 1 hafta önce
Öğreticiler ne zaman öğretmen olarak anılacak ve kamuda öğretmen haklarından yararlanacak.
Mehmet Güleç 1 hafta önce
Başka kurumlarda, mesela sağlık bakanlığında imam hatip olarak görev yapanlardan diyanete geçmek isteyenleri kabul etsinler, açık Baya kapanır.
Haşim ÖZEREN 1 hafta önce
Personel alımın da adaletin sağlanması okuyanı cezalandırma yerine mükafatlandırılması alım yapılırken katagori yerine öncelik hafız ilahiyat, yetmedi ilahiyat, yine yetmese hafız iki yıllık ilahiyat mezunlarının alınması,böyle olursa hak yerinibulu
Sami Yılmaz 1 hafta önce
O zaman vekilleri kadroya alin hocam açık kapanmış olur