banner268

banner250

Diyanet ile Katar Vakıflar ve İslam İşleri Birliği arasında iş birliği yapılacak

banner265

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı ile Katar Devleti Vakıflar ve İslam İşleri Bakanlığı arasında "Vakıflar ve İslami İşler Alanında İş Birliği Mutabakatı" imzalandı.

Dini Haberler 07.12.2021, 13:05
Diyanet ile Katar Vakıflar ve İslam İşleri Birliği arasında iş birliği yapılacak

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı ile Katar Devleti Vakıflar ve İslam İşleri Bakanlığı arasında "Vakıflar ve İslami İşler Alanında İş Birliği Mutabakatı" imzalandı.

Adı geçen iş birliği mutabakatı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Katar'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile Katar Vakıflar ve İslam İşleri Bakanı Ghanem bin Shaheen Al Ghanim tarafından imzalandı.

"Vakıflar ve İslami İşler Alanında İş Birliği Mutabakatı" kapsamında iki ülkenin ilgili kurumları arasında birçok maddede görüş birliğine varıldı:

İki ülkenin Diyanet İşleri Başkanlığı, İslami işler alanında toplantı ve konferanslar düzenleyebilecek ve yine iki kurumun din adamları ve araştırmacıları arasında güncel mesele ve konuları araştırmak ve incelemek için toplantılar yapılabilecek,

İki kurum arasında hac ve umre kampanyalarının düzenlenmesi ve yürütülmesi hususunda tecrübe paylaşımı ile hac mevsiminde iş birliği yapılabilecek, 

İki ülke muhtaç ve yoksul Müslümanların çocuklarının her iki ülkedeki veya yurt dışındaki kurum ve enstitülerde İslami ilimlerde eğitim görmeleri için burs konusunda ikili çalışmaları teşvik edebilecek,

Her iki katılımcı, irşat faaliyetleri ve eylemlerinde,  farklı yöntem ve programlarla İslam kültürünün yayılmasında ve vasat kavramını geliştirmek için bilgi konularında iş birliği yapacak,

Yine her iki ülke, uluslararası planda kaygı verici şekilde artmakta olan İslam karşıtlığı eğilimine karşı gerek bölgesel ve gerek uluslararası seviyede somut adımlar atılması konusunda iş birliği yapma iradesini teyit edecek.

Ziyaret kapsamında iki ülkenin ilgili kurumları arasında imzalanan diğer iş birliği protokollerinin ise şu şekilde olduğu bildirildi:

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Katar Devleti İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Arasında Afet ve Acil Durum Yönetimi Alanında Mutabakat Zaptı ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Büyük Çaplı Organizasyonların Yerine Getirilmesinde İşbirliği Konulu Niyet Mektubunun Uygulanmasına İlişkin Protokolü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Khalid bin Khalifa bin Abdulaziz Al Thani imzaladı.

Antalya Diplomasi Forumu ile Doha Forum Arasında Kurumsal İşbirliği Tesis Edilmesine Yönelik Niyet Mektubu'na Protokol Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı'na ve Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısı Ortak Bildirisi'ne Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Thani imza attı.

KOSGEB ve Katar Kalkınma Bankası Arasında Mutabakat Zaptı ve Türk Standartları Enstitüsü ile Katar Genel Standardizasyon Teşkilatı Arasında Standardizasyon Alanında Mutabakat Zaptı Uygulama Programı, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Katar Maliye Bakanı Ali bin Ahmed Al Kuwari tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Katar Devleti Kültür ve Spor Bakanlığı Arasında 2022-2023 Yılları için Kültürel Alanda İkinci Uygulama Programı ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında 2022-2023-2024 Yılları için Gençlik ve Spor Alanında İlk Uygulama Programı'nı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Katar Kültür ve Spor Bakanı Şeyh Abdulrahman bin Hamad Al Thani imza altına aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Uygulama Programı'nı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Katar Kamu Sağlığı Bakanı Hanan Mohamed Al Kuwari imzaladı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Katar İş İnsanları Derneği Arasında Mutabakat Zaptı'nı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu ile Katar İş İnsanları Derneği Başkanı Şeyh Faisal bin Qassim Al Thani imzaladı.

Anadolu Ajansı (AA) ile Katar Haber Ajansı Arasında İşbirliği Anlaşması ise Doha'da Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz ile Katar Haber Ajansı Başkanı Ahmad Saeed Al Romaihi tarafından imza altına alınacak.

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ile Qatar Debate Arasında Akademik İşbirliği Anlaşması, İbn Haldun Üniversitesi ile Katar Üniversitesi Arasında İşbirliği Anlaşması da yine Doha'da imzalanacak.

banner276
Yorumlar (6)
Muhammed Enes Özan 2 ay önce
Din kardeşlerimizle bu tür dostane ilişkilerin kurulması bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Rabbim devamını nasip eylesin.
İdris Mahmat 2 ay önce
Hayırlı olsun
Hafız Azime Esra İçli 2 ay önce
MâşâAllah lâ guvvete illâ billâh âmin
Abdulhamit TURGUT 2 ay önce
Hayırlı olsun
Zeki 2 ay önce
Hayırlı Olsun. Allah cc muvaffak eylesin.
Enver Türkmen 2 ay önce
Allah devletimixi ve diyanetimizi ilelebed payidar eylesin
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?