banner268

banner250

Diyanet hac ve umre organizasyonlarında yarım asırlık tecrübeye sahiptir

banner265

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında umre organizasyonlarıyla ilgili alınan tedbirlere dair kapsamlı bir istatistik yayınladı.

Dini Haberler 15.04.2020, 17:24
Diyanet hac ve umre organizasyonlarında yarım asırlık tecrübeye sahiptir
© Diyanet Haber
banner281

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmî internet sayfasında yer alan paylaşımda, koronavirüs tedbirleri kapsamında umre organizasyonlarına dair alınan kararlarla ilgili istatistiki bilgiler, kapsamlı bir şekilde yer aldı.

​Diyanet İşleri Başkanlığının hac ve umre organizasyonlarında yarım asırlık deneyime sahip olduğu vurgulanan açıklamada, umre ibadetini yapmak üzere Suudi Arabistan'a giden vatandaşlarla ilgili tüm tedbirlerin alındığı ve büyük bir titizlikle uygulandığı belirtildi.

Dünya genelinde bir pandemiye dönüşen Kovid-19 salgını sürecinde, Diyanet İşleri Başkanlığı yönetim ve denetiminde gerçekleştirilen umre hizmetlerinin “speküle edilmesi sebebiyle”, söz konusu açıklamanın yapılmasının yararlı olacağının düşünüldüğü ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu süreçte, il ve ilçe müftülüklerinde umrecilere yönelik yapılan seminerlerde KOVİD-19 konusuna dikkat çekilmesi ile ilgili olarak 05 Şubat 2020 tarihinde yazı yazılmış, Mekke-Medine'de yapılan seminer ve irşad faaliyetlerinde de aynı konunun anlatılması için Din Hizmetleri Ataşeliğine ve organizasyon yöneticilerine talimatlar verilmiştir.

27 Şubat 2020 tarihinden itibaren umrecilerin Suudi Arabistan'a girişleri kapatılmış, aynı tarihten itibaren ülkemizde Suudi Arabistan'a umre için gidişler de durdurulmuştur. (27 Şubat 2020'de Suudi Arabistan'da hiçbir vaka bulunmuyordu. Buna karşılık aynı tarihte; İtalya'da vaka sayısı 65 - ölüm sayısı 17, İspanya’da vaka saysı 26 - ölüm sayısı 1, İngiltere’de ise vaka sayısı 19'du.)

​Vatandaşlarımızın Mekke ve Medine'de bulunduğu süre içerisinde, Başkanlık personelince icra edilen irşad programlarında, COVİD-19 ile mücadele kapsamında yapılması gerekenler hassasiyetle vurgulanmış, konu afiş ve broşürle duyurulmuş, el dezenfektanları otellere konulmuştur.

Sağlık Bakanlığı ile beraber süreç takip edilmiş, 28.02.2020 tarihinden itibaren dönecek olan Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜRSAB'a bağlı umrecilerin dönüş tarihleri, 28.02.2020 tarihinde Sağlık Bakanlığına bildirilmiştir.

2 Mart 2020'de Suudi Arabistan'ın doğusunda bulunan “Katif" şehrinde – ki bu şehir umrecilerimizin bulunduğu Mekke ve Medine'ye 1.500 km uzaklıktadır- ilk vaka ortaya çıkmıştır.

Bu tarihten itibaren Sağlık Bakanlığı, umrecileri almaya giden uçaklarda sağlık personeli bulundurulması uygulamasına başlamış, dönüş uçağında vatandaşlarımız tedbir amaçlı olarak ayrıca sağlık muayenesinden geçirilmiş, uçak içerisinde sağlık açısından şüpheli görülenler müşahede altına alınmıştır.

Yurda giriş yapan diğer yolculara uygulandığı gibi havalimanlarında umreden dönen vatandaşlarımıza, termal kamera vb. tedbirler uygulanmış, bilgilendirmelerde bulunulmuş, gelen vatandaşlarımızın bilgileri Sağlık Bakanlığının ilgili birimleri ile paylaşılarak belli zamanlarda kontrolleri yapılmış, 14 günlük karantina kuralına uymaları tavsiye edilmiştir. (2 Mart 2020 Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'nın tweeti: Umre seyahatleri yeni tedbirler kapsamında; umreden dönen tüm vatandaşlarımızı tedbirler gereği sağlık muayenesinden geçiriyoruz. Umreden dönüşlerde sağlık personelimiz uçaklarda hazır bulunacak, seyahatlere görevli olarak eşlik edeceklerdir.)

14 günlük kurala uyma tavsiyesi, S. Arabistan'daki bir vakaya karşılık; vakaların kat kat fazla olduğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ABD, Uzakdoğu, Asya ve Afrika ülkelerinden Türkiye'ye havayoluyla gelen yolcular için de uygulanmıştır. (02. Mart 2020 tarihinde İngiltere 40 vaka, Almanya'da 150 vaka, Fransa'da 191 vaka, İspanya'da 121 vaka ve 1 ölüm ve İtalya'da ise 2.036 vaka 52 ölüm vardı.)

(03.03.2020 Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'nın tweeti: “Yurtdışı seyahati olanlar 14 gün uygulamasına dikkat etmeli.")

Aynı şekilde, Avrupa'da ilk vakaların görüldüğü tarihten itibaren yurda girişte, havalimanlarında Arabistan'dan gelen vatandaşlarımıza uygulanan termal kamera vb. tedbirlerinden farklı bir uygulama yapılmamıştır. (27 Ocak 2020'de Fransa'da, 31 Ocak 2020'de ise İtalya ve İngiltere'de.)

03.03.2020 tarihinde Sağlık Bakanlığına, Suudi Arabistan'da bulunan umreciler konusunda bilgi verilmiştir. 6 Mart 2020 tarihinde 27 Şubat 2020'den sonra dönen umrecilerin (Diyanet/TURSAB) listeleri, bir kez daha Sağlık Bakanlığına verilmiştir.

04.03.2020 Çarşamba günü Suudi Arabistan'ın Türkiye Büyükelçisi, Sayın Diyanet İşleri Başkanını ziyaret etmiş, ziyarette konu gündeme gelmiş ve etraflı bir şekilde görüşülmüştür.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜRSAB organizasyonları ile normal zamanında dönmesi gereken kafilelerin dönüşlerini öne alarak erken dönmelerini sağlamıştır.

(14.03.2020 Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'nın tweeti: Umreden yeni döndüyseniz 14 gün kuralına uymanızı ısrarla istiyoruz. Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi maalesef pozitif çıktı. Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez.)

14 Mart 2020 tarihinde umreden gelen bir vatandaşımızda tanı testlerinin pozitif çıkması üzerine, 15 Mart 2020 tarihinde Suudi Arabistan'dan dönen umreci, çalışan ve oturumlu olan vatandaşlarımız, bu konuda yetkili olan Sağlık Bakanlığımız tarafından Ankara, Konya, Eskişehir, Isparta ve Kayseri illerinde KYK öğrenci yurtlarında karantina altına alınmaya başlanmıştır.

Ankara'da karantinaya alınanlar arasında sadece umreciler değil, Suudi Arabistan'da işçi olarak çalışanlar ve değişik ülkelerden vatandaşlar da bulunmaktadır.

Bu karantina uygulaması; Sağlık, İçişleri, Gençlik ve Spor, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkları ile AFAD, Kızılay ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından oluşturulan ekipler tarafından koordine edilmektedir.

(15.03.2020 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın tweeti: “Umreden dün geceden itibaren dönen tüm yolcular, Ankara ve Konya'daki öğrenci yurtlarında karantina mantığıyla ayrı odalara yerleştirilmektedir. Şüpheli bulunanalar gelir gelmez hastaneye kaldırılıp, testleri yapılmaktadır. Tedbirlerde hep birlikte tavizsiz olalım!)

(15.03.2020 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın tweeti: Umreden daha önce dönenler tıpkı şimdi dönenler gibi sağlık taramasından geçirildi. Şüphelilerin testleri yapıldı. Umre ziyaretçileri virüse karşı tedbirlerini ise seyahatlerinde sağlık ekiplerimizin verdiği eğitimle aldı. Ülkede ilk 14 günü henüz doldurmayanları takip ediyoruz.)

Mart ayı içerisinde başta Avrupa olmak üzere ABD ve diğer ülkelerden yurda giriş yapanların sayısı 357 bin olarak telaffuz edilmektedir. Buna mukabil umre ibadetinden gelenlerin sayısı 21 bin civarındadır.

Aynı zaman diliminde Avrupa'dan ve diğer ülkelerden gelen kişi sayısıyla kıyaslandığında, yılın herhangi bir zamanında gidiş-geliş yapmış olan umreci sayısının çok az olduğunu belirtmek gerekmektedir. (3 Nisan 2020 Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca: Kovid-19 salgınında en büyük etki Avrupa ülkelerinden gelenlerdir.)"

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?