banner203

banner250

Diyanet faizle mücadelede kararlı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın öncülüğünde Diyanet’in faizle mücadelesi sürüyor. Maaşları faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödemeye başlayan Başkanlık, bir buçuk yıl içinde tüm maaşları faizsiz finans kurumlarına taşıyacak.

Dini Haberler 18.06.2020, 12:51
Diyanet faizle mücadelede kararlı
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, Diyanet’in faizle mücadelesine yönelik açıklamalarda bulundu.

Buna göre Diyanet, bir buçuk yıl içinde tamamen faizsiz finans sistemine geçecek.

Diyanet maaşları faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödemeye başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin maaşlarını faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödemeye başladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın öncülüğünde faizle mücadele kapsamında personel maaşlarının faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödenmesine yönelik çalışma tamamlandı.

Bu kapsamda, ilk etapta kurum maaş ödeme protokolleri sona eren merkez ve bazı taşra teşkilatlarındaki personelin maaşları, faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödenmeye başlandı.

İl müftülükleri, halen devam eden kurum maaş ödeme protokollerinin sona ermesinin ardından maaş ve ücretlerin hangi kurum aracılığıyla ödeneceğine karar vermesiyle birlikte 150 bini aşkın din görevlisi maaşlarını faizsiz finans kurumları üzerinden alacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, yaptığı açıklamada, Başkanlığın manevi ve ahlaki konularda topluma rehber olma misyonuna sahip olduğunu belirtti.

Bilgin, faizsiz finans kurumlarının temsilcilerinin de yer aldığı komisyonla 2 kez toplantı yapıldığını kaydetti.

- Müftülüklerden faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesi istendi

Mehmet Bilgin, bu toplantılarda alınan kararlar sonucunda, geçen yıl Kasım ayında il ve ilçe müftülüklerine gönderilen genelgede, kurum maaşlarını ödeme protokolünde faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesinin istendiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Çalışmalar hızlı bir şekilde başladı. 30 Mart'ta faizsiz finans kurumlarına davet mektubu gönderdik. 4 faizsiz finans kurumu davetimize icabet etti. 15 Haziran'da faizsiz finans kurumlarından ilk maaşımızı aldık. Teşkilatımıza, milletimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

- Bir buçuk yıl içinde tüm teşkilatımız faizsiz finans kurumlarıyla anlaşacak

İl ve ilçe teşkilatlarımızdan 128'i faizsiz finans kurumlarıyla anlaşma yaptı. Daha önce bankalarla protokol anlaşmaları olan müftülüklerimiz olduğundan dolayı 2021'de tüm anlaşmalar bitecek. Başkanımızın talimatıyla faizsiz finans kurumlarıyla anlaşma yapılması gerektiğini bir yazıyla taşraya göndermiş olduk. İnşallah 1,5 yıl içinde tüm teşkilatlarımız faizsiz finans kurumlarıyla anlaşma yapacaklar."

- Amacımız faizle mücadele kapsamında faizsiz sistemi desteklemektir

Başkanlığın merkez yerleşkesinde bulunan yaklaşık bin 750 personelin maaşlarını haziran ayı itibarıyla faizsiz finans kurumu aracılığıyla aldığını bildiren Bilgin, şu değerlendirmede bulundu:

"Üstlenmiş olduğumuz misyon nedeniyle toplumu din konusunda aydınlatmakla görevli bir kurumuz. Manevi ve ahlaki anlamda topluma rehber olma gibi bir misyonumuz var. Amacımız, faizle mücadele kapsamında faizsiz sistemi desteklemektir. İnşallah çok güzel bir başlangıç olacak. Bu uygulama diğer kurumlar için de örnek teşkil edebilir."

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (35)
Ahmed. Açık 1 yıl önce
Karan. Kursulara. Bende. Girdim. Ceylanpınar ilçesinde baba. Cami. Hocası. Osmanlı. Camide. Çeşmi. Yanımıza. Gelse.
Burak 1 yıl önce
Bir imam arkadaşı para çekerken atm de görünce çok üzülürdüm. İmamları bile faizli bankaya mecbur ediyorlar diye. Çok şükür düzenleme yapıldı.
Öğretmen 1 yıl önce
Umarım meb de aynısını yapar
Sunay keskin 1 yıl önce
Çok güzel uygulama lakin Muğla’da bu kuruluşlar yok!!!?
Huseyin ozel 1 yıl önce
Elhamdulillah masaellah barakellah
M M 1 yıl önce
Güzel bir gelişme emeği geçenlerden Allah razı olsun inşAllah her kurumalara ve taşralara da taşınır
M M 1 yıl önce
Güzel bir gelişme emeği geçenlerden Allah razı olsun inşAllah her kurumalara ve taşralara da taşınır
Çok güzel ve çok doğru bir karar hayırlı olsun 1 yıl önce
Çok güzel ve doğru bir karar hayırlı olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?