banner250

banner246

Diyanet Akademi kurulmasına yönelik çalışmalar hızlandı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Diyanet Akademisi kurulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen taslak çalışma toplantısı yapıldı.

Dini Haberler 08.06.2021, 18:26
Diyanet Akademi kurulmasına yönelik çalışmalar hızlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Diyanet Akademisi kurulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen taslak çalışma toplantısı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen toplantıya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Eğitim Politikaları Kurulu üyeleri, milletvekilleri ve ilgili bakan yardımcılarının yanı sıra diğer ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantıda, din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanacak din görevlilerine mesleki ve hizmet içi eğitim vermek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı birimi olarak Diyanet Akademisi kurulmasına ilişkin yapılacak düzenlemeler değerlendirildi.

Din eğitimi almak isteyenlere yönelik kursların açılabilmesinin de görüşüldüğü toplantıda, taslak çalışma çerçevesinde kurulması planlanan akademinin görev ve yetkileri ele alındı.

"Dini yüksek ihtisas", "dini ihtisas", "eğitim merkezi" olarak üç bölümden oluşacak akademide, din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanacak din görevlilerine mesleki ve hizmet içi eğitim verilmesi, bunun yanı sıra başkanlığın görev alanına ilişkin yayın çalışmaları yapılabilecek konferans, panel, sempozyum gibi etkinliklerin düzenlenmesi öngörülüyor.

Bu kapsamda, dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunu olup dini yüksek ihtisas merkezlerinde eğitim almış olanlar, ilahiyat alanında doktora yapmış olanlar, dini musiki ve kıraat gibi özellik gösteren alanlarda ilahiyat ön lisansı yapmış olanlar Başkanlıkça yapılacak sınav sonrası eğitim görevlisi kadrosuna atanabilecek.

Toplantıda, ayrıca meslek öncesi eğitim süresinin 6 ay ila 3 yıl olması konusu da görüşüldü.

Yorumlar (12)
Mustafa 3 gün önce
Kiraat musiki alanlarda ilahiyat önlisans yapmış olanlar demekle ne kastediliyor acaba bilen varmı.. ben ilahiyat onlisan musiki beceri var
İmam 3 gün önce
Yasanin ne zaman çikacaği bellimi umarim meclis kapanmadan çikar hayirli olsun.
Hoca 3 gün önce
Allah hayırlı mübarek eylesin
İkram 4 gün önce
Hayırlara vesile olmasını yüce Rabbimizden diliyorum.
Ünal Çelik 4 gün önce
Güzel bir çalışma fakat göreve başlamadan kıraat makam fıkhı konularda tefsir hadis verimli bir kurs yada akademik bir düzenleme yerinde olur ..
Arık 4 gün önce
Geç kalınmış olsa da çok yerinde bir karar. Olması gereken bir sistemdir. lakin eğitim alanların mutlaka ama mutlaka eğitim sürecinde , kademeli olarak sahaya da girip işin özüne vakıf olabilmeli
Hikotez 4 gün önce
Hayırlara vesile olsun inşAllah uygulama hayata geçerse güzel bir başlangıç olur
Anadolu51 4 gün önce
Diyanet personel yetiştirme alanı olmamalı.eğitim merkezleri ünüversiteye döndürülmeli,alanlaşma sağlanmalı.Gençlik iletişim,çocuk gelişim,din hizmetleri,eğitim hizmetleri,vb bölümler açılmalı.Diyanet hazır personeli almalı.personel hazırlama işiyle vakit harcamamalı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?