banner185

Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan cenaze işlemleriyle ilgili yeni açıklama yapıldı

Din İşleri Yüksek Kurulu, tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgınında, Türkiye'de vefat eden vatandaşların cenaze işlemleriyle ilgili Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun aldığı yeni karar üzerine açıklama yaptı.

Dini Haberler 09.04.2020, 12:38
Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan cenaze işlemleriyle ilgili yeni açıklama yapıldı
© AA
banner197

Din İşleri Yüksek Kurulumuz, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’ndan görüş alarak 22.03.2020 tarihinde “Salgın Hastalık Durumunda Cenaze Namazı ve Defin İşlemleri” konulu bir fetva yayınlamıştır.

Söz konusu fetvada öncelikle, “Hastalığın bulaşma riskine karşı uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda gerekli koruyucu tedbirler alındıktan sonra cenazenin usulüne uygun bir şekilde yıkanıp kefenlenmesi ve defnedilmesi gerektiği” vurgulanmış, devamında ise hastalığın bulaşma riskine göre bazı zaruret hükümlerine işaret edilmiştir.

03.04.2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce Başkanlığımıza “Bilim Kurulunun konuyu tartıştığı ve Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin cenazelerine diğer enfeksiyon hastalıklarından vefat edenlerden farklı bir uygulama yapmaya gerek olmadığı kararına vardığı” bildirilmiştir.

Ayrıca son dönemde, fetvadaki aslî hükmün dikkate alınmadığı, bunun yerine zarurete istinaden verilen hükümler çerçevesinde cenaze işlemlerinin gerçekleştirildiği yönünde Kurulumuza şikâyetler ulaşmıştır.

Bu itibarla, din kardeşlerimize karşı dini olarak son vazifemizi yaptığımız unutulmadan Kovid-19 sebebiyle vefat edenlerin cenazelerinin Kurulumuzun asli fetvası doğrultusunda koruyucu tedbirler alındıktan sonra usulüne göre yıkanması, kefenlenmesi ve defnedilmesi farz-ı kifâyedir.

Gerekli koruyucu kıyafet, teknik ekipman ve ehil gassalların bulunmadığı yerlerdeki cenazelerin de bu imkânların bulunduğu gasilhanelere nakledilerek bu dinî sorumluluğun usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için ilgililer tarafından gerekli tedbirler alınmalıdır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Din İşleri Yüksek Kurulu

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (5)
Mustafa kara 2 ay önce
Bu isi imamlarin ustlenmesi lazim
Aytekin 2 ay önce
Önemli olan amel dir.Amel iyi ise her şey hoştur .amel iyi değilse her şey boştur.
Mustafa 2 ay önce
Biz yüz doksan sekizi müslüman ülkede yaşıyoruz bir hastalık halinde bile ölse tedbirlerin alınıp çevresi ile beraber yıkanıp namazı kılınır defin işlemlerinin yapılması gerekir bu farzı kifayedir
Şanlı 2 ay önce
Bizler müslümanız hep aklımıza takılmıştır salgından ölenler yıkanöıyormu diye çok şükür yıkanıyormuş
Necati Duran 2 ay önce
Bu duyuru iyi oldu bunu kamuoyulara paylaşmak gerekir .çünkü halk arasına cenaze yıkamıyor ceset torbasına konup tabuta konuyor öyle defin yapılıyor yalanı dolaşıyor.