banner203

banner250

Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan teravih namazı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, yaklaşan Ramazan ayı ve teravih namazına dair açıklamalarda bulundu.

Dini Haberler 01.04.2021, 18:26
Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan teravih namazı açıklaması

Din İşleri Yüksek Kurulu resmî internet sayfasında paylaşılan açıklamada şu ifadelere yer verdildi.

Ramazan ayı Kur’ân’ın indirilmeye başlandığı mübarek bir zaman dilimidir

"Ramazan ayı Kur’ân’ın indirilmeye başlandığı, şartlarını taşıyanların oruç tutmalarının farz olduğu, gündüz ve gecelerinin ibâdet ve salih amellerle ihya edilmesi Hz. Peygamber tarafından tavsiye edilen mübarek bir zaman dilimidir. Ramazan geldiğinde Hz. Peygamber’in,  daha fazla ibadete yöneldiği bilinmektedir. Ramazan ayında İslâm ümmeti, Onun önderliğinde orucun yanında Kur’ân tilâveti, fakirlere ve muhtaçlara yardım gibi toplumsal ihtiyaçların karşılanması ile ilgili faaliyetlere daha çok yönelmiştir. Ramazanın son on günü geldiğinde ise, evi mescide bitişik olmasına rağmen, kendisini ibadete daha çok verebilmek için mescidde itikâfa girmiştir.  Ramazanın gündüzleri gibi geceleri de ibâdet ve tâatlerle değerlendirilmesi gereken vakitlerdir. Ramazan gecelerini ihya etmenin en güzel yolu Teravih namazıdır. Nitekim Sahabe-i kirâm, Hz. Peygamber’in Ramazan gecelerini ihya etmeye teşvik ettiğini nakletmiştir.

- Teravih namazlarında koruyucu tedbirlere azami ölçüde dikkat edilmesi dini bir vecîbedir

Dinimizde, insan hayatının ve sağlığının korunması temel esaslardan biridir. Sağlığın korunması için önleyici tedbirlere başvurulması ve hastalandıktan sonra tedavi olunmasının gerekliliği de bu esas üzerine bina edilmiştir. İbadetlerin yerine getirilmesinde de bu husus dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla salgın sürecini yaşadığımız bu günlerde gerek cemaatle yerine getirdiğimiz ibadetlerimizde ve gerekse iftar vb. toplu faaliyetlerimizde, salgınla mücadele ve hastalığın yayılmasını önleme hususundaki koruyucu tedbirlere azami ölçüde dikkat edilmesi dini bir vecîbedir.  Bu nedenle cemaatle kılınan namazlar salgın tedbirlerine riayet edilerek yerine getirilmektedir.  Aynı şekilde idrak edeceğimiz Ramazan ayında kılacağımız Teravih namazlarında da salgınla mücadele hususundaki hassasiyetimizi sürdürmemiz önem arz etmektedir.

- Teravih cemaatle kılınabileceği gibi tek başına da kılınabilir

Teravih sünnet olan bir namazdır ve cemaatle kılınabileceği gibi tek başına da kılınabilir.  Hz. Peygamber’in birkaç gece bu namazı cemaatle kıldığı ve bazı endişelerinden dolayı hayatının kalan dönemlerinde münferiden kıldığı bilinmektedir.

- Teravih namazı cemaatle 20 rekat olarak kılınmaktadır

Teravih namazı, Hz. Ömer döneminden itibaren -Hz. Osman ve Hz. Ali dönemleri de dâhil olmak üzere- günümüze kadar cemaatle yirmi rekat olarak kılınmıştır. Günümüzde de, başta ülkemiz olmak üzere pek çok İslam ülkesinde Teravih namazı cemaatle 20 rekat olarak kılınmaktadır. Teravih namazının isimlendirilmesi diğer nafile namazlar gibi sonraki dönemlerde olmuştur.

Sağlığın korunması ve salgın tedbirleri kapsamında,  Teravih namazı münferiden, cemaatle veya bir kısmı cemaatle bir kısmı da tek başına kılınabilir."

Evde Teravih Namazı nasıl kılınır?

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (24)
M.M. 9 ay önce
Teravih namazını kılabilmek çok güzel birşey Allahım yardımcımız o lsum.....
Bahri güneş 9 ay önce
Evde kılmak daha doğru bakanlık bu doğrultuda karar almalıdır
Isa 9 ay önce
Bence teravi namazi evde klinmali
Adsız 9 ay önce
Yatsı namazı camide teravih evde nasıl olur acaba
Mehmet Akif Yalın 9 ay önce
Herkes evde ailece cemaat yapsın sorun kalmaz ve güzel olur..
ISPARTALI 9 ay önce
KARAR ALMAYA DAHA ZAMAN VAR!!! CAMİLERDE 8(sekiz) REKAT KILINSA SANKİ DAHA MAKBUL OLUR GİBİ
Baybutlu 9 ay önce
Teravihler evde kilinsin, pandemi azalmıyor , git gide çoğalıyor
M.M. 9 ay önce
Teravih namazının cemaatle kılınması güzel olanıdır.Ama böyle zamanlarda büyüklerimiz bilir.......
Nevzat Özekinci. 9 ay önce
8 ve 10 rekat cemaatle kılınıp kalan kısmı serbest bırakıp evde kılmaları istenebilir.Toplu olarak aynı yerde ne kadar az bir süre kalınabilirse o kadar sağlıklı olur.Bayrama daha güvenli ulaşmış oluruz..VesSelam.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?