banner199

banner103

Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan "cuma namazı" açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, koronavirüs nedeniyle cuma namazına yönelik açıklama yayınladı.

Dini Haberler 13.03.2020, 11:45
Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan "cuma namazı" açıklaması
© Diyanet Haber
banner200

Din İşleri Yüksek Kurulunca Diyanet İşleri Başkanlığı resmî internet sitesinden yapılan cuma namazına yönelik açıklamada, şu ifadelere yer verdildi:

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen, henüz tedavisi bulunamayan koronavirüs nedeniyle, cuma namazıyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Cuma namazı; Kitap, sünnet ve icmâ ile sabit olup, cemaatle kılınan ve şartlarını taşıyan her mükellefin yerine getirmesi gereken farz bir namazdır.

Bununla birlikte can ve mala yönelik tehlikeler ve hastalık gibi çeşitli mazeretlerin, cuma namazına gitmemeyi mubah hale getirdiği bilinmektedir. Bu kapsamda hasta olup cuma namazına gittiği takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından endişe eden kimselerin, cuma namazı kılmakla yükümlü olmadığı kaynaklarımızda açıkça ifade edilmiştir. İslam’ın hayatın korunmasına yönelik aldığı önlem olarak bulaşıcı hastalık durumu da aşağıda zikredilen şartlar çerçevesinde cuma namazıyla ilgili bir mazeret olarak değerlendirilmiştir.

Bu çerçevede;

  • Koronavirüs hastalığının görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanlar mazeretli sayılacağından cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılabilirler.
  • Koronavirüs hastalarının veya şüphe nedeniyle gözetim altında tutulanların, cuma namazı veya başka bir gerekçeyle insanların toplu halde bulunduğu mekânlara gitmeleri caiz değildir.
  • Kamu sağlığını korumakla yetkili otoritelerce karar alınması halinde, hastalığın yayılmaması için karantina kapsamında tutulan bölgedeki kişilere cuma namazı farz değildir. Bu kişilerin, söz konusu çağrıyı veya sınırlamayı ihlal ederek cemaate katılması caiz değildir. Bu kişiler, cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılmalıdırlar."

Din İşleri Yüksek Kurulu

Yorumlar (4)
Memet MAVUŞ 4 ay önce
Selamunaleykum Mevlam herkesi düşüncesi, söyledikleri ve yaptıklarıyla imtihan etmektedir.
Sorumlu İnsan 4 ay önce
Başkanlığımızın kararları önemli Allah yar ve yardımcıları olsun.
MUSA GÜVEN 4 ay önce
InşaAllah bu tür olaylar fazla ilerlemez önlemi erken alınıp müslüman kardeşlerimiz rahata kavuşur inşaAllah
Hayırlı CUMALAR Dilerim bütün İslâm Âlemine Amin
B.kirac 4 ay önce
Amin