banner331

banner319

Çevreci camiye Ramazan'da yoğun ilgi

Osmanlı'nın en büyük hadis medreselerinden biri olan 2. Murat'ın yaptırdığı Dar'ül Hadis Camii, günümüzde çevreci kimliğiyle öne çıkıyor.

Diyanet Haber 27.04.2021, 11:45
Çevreci camiye Ramazan'da yoğun ilgi
© AA

Türkiye'nin "çevreci" camilerinden, mimarisi ve peyzajıyla dikkat çeken Dar'ül Hadis Camii, kente gelen ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Edirne İl Müftülüğü, Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün de aralarında bulunduğu kurumlardan aldığı 9 ödül nedeniyle "çevreci cami" olarak anılan 15. yüzyıl eseri ibadethane, hem tarihi hem peyzajı hem de manevi yönüyle kentin önemli ziyaret mekanları arasında yer alıyor.

İmam Hatip Doğa Erkol, caminin Fatih Sultan Mehmet'in babası 2. Murat tarafından 1435'te büyük bir hadis külliyesi olarak inşa edildiğini söyledi.

2. Murat'ın Hz. Muhammed'i (s.a.s.) rüyasında görmesinin ardından camiyi yaptırdığının rivayet edildiğini aktaran Erkol, "Burası 1900'lü yılların başına kadar dünyanın en büyük hadis fakültesi olarak hizmetlerine devam etmiş." dedi.

Erkol, 2. Murat'ın günde 10 hafızın camide hatim indirerek ramazanın gelişini müjdeleyen üç ayların ilk cumasında "1001 Hatim" geleneğini başlattığını ve bu geleneğin günümüzde de yaşatıldığını ifade etti.

Osmanlı döneminde camiye büyük önem gösterildiğini anımsatan Erkol, "Peygamber Efendimizin rüyasıyla yapıldığı için bu camiye önem arz ediliyor. Edirne'de sultan ve şehzade kabirlerinin bu yoğunlukta olduğu bir cami yok. Fatih Sultan Mehmet'in iki öz kardeşi Hüseyin ve Orhan Çelebi, 3. Mustafa ve 3. Ahmet'in çocukları ve Edirne'de görev yapmış devlet erkanının mezarları burada. Peygamber efendimizin rüyasına mazhar olduğu için bu camiye atalarımız önem göstermiştir." diye konuştu.

"Cemaatimizle 7'den 70'e emeğimizi ortaya koyuyoruz"

Erkol, "Çevreci Cami" ödülleri alan caminin cemaatin destekleriyle güzelleştiğini dile getirdi.

Caminin profesyonel peyzaj görüntüsünün amatör bir ruhla yapıldığını vurgulayan Erkol, şöyle devam etti:

"Bizler ruhumuzla ve kalbimizle çalıştığımız için burada bu güzel görüntünün çıktığına inanıyoruz. Çünkü hiçbir şey maddiyat değildir. Bizler burada cemaatimizle 7'den 70'e emeğimizi ortaya koyuyoruz. İnşallah bizler bu yapılanları ileriye taşıyıp gelecek nesillere daha güzel bir görüntü bırakmak istiyoruz. Camimiz aynı zamanda sosyal bir cami. Gençlik çalışmalarıyla, kamplarla gençlerimizle bir araya geliyoruz. Mahalle çalışmaları yaparak kimsesiz ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Kültürel ve sosyal çalışmalar yapıyoruz."

Kaynak: AA
banner332
Yorumlar (1)
Abdullah 1 yıl önce
Fotoğraftan virüs bulaşmaz ama nazar değmesin diye takıyosan o başka