banner250

banner246

Camilerde merkezi sistemler ezandan önce açılıp bitince kapatılacak

İzmir'de bazı camilerin hoparlörlerinin sabote edilerek müzik yayını yapılması üzerine yurt genelinde tedbir amacıyla merkezi ezan sistemleri hakkında düzenleme yapıldı.

Dini Haberler 22.05.2020, 18:18
Camilerde merkezi sistemler ezandan önce açılıp bitince kapatılacak

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İzmir'de merkezi ezan sisteminin sabote edilerek minarelerden müzik yayını yapılmasının ardından suç duyrusunda bulunarak konun takipçisi olunacağını bildirmişti.

Konuya ilişkin benzer provakatif eylemlerin önüne geçilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı 81 İl Müftülüğüne bir yazı gönderdi.

Başkanlık gönderdiği yazıda, merkezi ezan sisteminden istifade eden cami ve mescitlerdeki alıcı cihazlar veya amfilerin elektrik bağlantılarının, ezan ve saladan 5 (beş) dakika önce aktive edilecek ve cihazlar ezan ve salanın bitiminde kapatılması talimatını verdi.

Zaman ayarlı teknik araç ve gereçlerden de istifade edilebileceği vurgulanan yazıda, sistemin açık olduğu süre içerisinde herhangi bir sabotaj girişimine karşı din görevlilerinin daha hassas ve dikkatli olmaları istendi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (18)
Yasin 1 yıl önce
Merkezi sistem kalksın her görevli kendisi okusun kanaatindeyim...
Neriman 1 yıl önce
Çözüm değil bence merkezi sistem tamamen kaldırılmalı saboteyi yapan bunada bir çözüm bulup yine yapacağını yapar
Hafız Zülküf 1 yıl önce
Bu virus anonslari o zaman ezanlarin peşinden yapılsa iyi olur
Muhittim Macit / Müezzin 1 yıl önce
Yazdığım yorum neden görünmüyor
Semih 1 yıl önce
Çok uzun yazmışsınızdır belki
AYDIN 1 yıl önce
Zaman saati takın Merkezi cihazin elektrik oncesine.Hali altı ısıtma sistemi zaman saati gibi içinde namaz vakit bilgileri mevcut zaman saati ile her vakit için ayrı ayar yapılabiliyor.
ENTES DTR25 ZAMAN saati de bu işi görüyor ama profosyonel birisi tarafından ayar istiyor.
En pratik hali altı ısıtma saatleri.Dikkat edilmesi gereken tek husus ısıtma saati olduğu için elektrik çıkışlarına ısı ayarını 0 yapın.Yoksa amfiyi yakarsınız.
Ali 1 yıl önce
Merkezi sistemin cok faydasi var .bunlardan biriside 15 temmuz darbe girisiminin tabiri caizse belini kirmisti.
Bayram gul 1 yıl önce
Kesinlikle kaldırılması gereken bir sistem camiye ve din görevlilerine yakışan bir uygulama degil bu üzücü olaydan sonra kaldırılmaması dahada üzücü
Ahmet Hürüm 1 yıl önce
Ezan üzerinden bir kaos üretmek istediler. Türkiye'de kargaşalık çıkarıp halkı birbirine düşürmek amacıyla için yapılan bir provakasyon. En güzeli tekrar ezanlarımızı kendimiz okuyalım. Hamdolsun görevli kadromuz yeterli. Kaos çıkarmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakalım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?