banner250

banner246

Camilerde cemaatle namaz hazırlığı

Tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede normalleşme süreci kapsamında 29 Mayıs’ta gerekli tedbirler alınarak kılınacak ilk cuma namazı için belirlenen camilerde temizlik çalışmaları yürütülüyor.

Dini Haberler 27.05.2020, 21:12
Camilerde cemaatle namaz hazırlığı
© AA

Tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında cemaatle ibadete ara verilen camilerde, normalleşme süreci kapsamında gerekli tedbirler alınarak 29 Mayıs'ta yeniden cemaatle namaz kılınabilmesi için temizlik çalışmaları yürütülüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 29 Mayıs'ta yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camilerde kılınmaya başlanacak cuma namazı için alınması gereken tedbirlere ilişkin afiş yayınlamış ve 81 il müftülüğüne ulaştırmıştı.

Bu kapsamda Türkiye genelinde Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde il ve ilçe müftülüklerince ilk etapta ibadete açılacak camiler, Cuma namazı öncesinde dezenfekte ediliyor.

Bursa

Bir dönem başkentliğini yaptığı Osmanlı'dan izler taşıyan Bursa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını yüzünden verilen aranın ardından ilk cuma namazı; İl Müftülüğünce belirlenen bazı tarihi ve büyük camilerle Mihraplı, Merinos, Orhangazi ve Namazgâh parkları ve Atıcılar Futbol Sahası gibi açık alanlarda kılınacak.

Ekipler, bu ibadethanelerin içi, avlusu ve vatandaşların bulunacağı diğer alanları dezenfekte ediyor. Açık alanlardaki çalışmalar için özel amfibi türü ilaçlama araçları kullanılıyor.

Maske, sosyal mesafe ve kişisel hijyen

Namaz kılınacak cami ve açık alanlarda maske kullanımı, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurullarına özen gösterilmesi sağlanacak.

Cuma namazları öncesinde vatandaşların vücut ısıları ölçülecek, tek kullanımlık seccade ve maske dağıtılacak.

Kocaeli

Kocaeli'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında toplu ibadetlere kapatılan camilerin yeniden açılması için temizlik ve dezenfekte çalışması başlatıldı.

Kent genelinde kaymakamlıklarca belirlenen 785 camide, 29 Mayıs Cuma günü itibarıyla cuma namazı cami avlularında ve açık alanlarda kılınacak.

Belirlenen alanlarda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde cemaatle kılınacak cuma namazları dışında diğer günlerde sadece öğle ve ikindi namazları cami içerisinde ve cemaatle, diğer vakitler ise cemaat oluşturmadan kılınabilecek.

Bingöl

Bingöl'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında ziyarete kapatılan camiler, cuma günü yeniden açılmaya hazırlanıyor.

Camilerin ibadete açılma kararının ardından ekipler, ilk etapta kent merkezinde bulunan cami ve avlularında temizlik çalışmalarına başladı.

Merkez Ulu Camii'nde başlatılan dezenfeksiyon çalışması, diğer camilerle devam etti.

Vakit namazlarının kılınacağı 39 caminin dezenfekte edilerek ibadete hazır hale getirileceği belirtildi.

Aksaray

Aksaray'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında ziyarete kapatılan camiler, cuma günü yeniden açılmaya hazırlanıyor.

Camilerin ibadete açılması kararının ardından harekete geçen ekipler, ilk etapta kent merkezinde bulunan cami ve avlularında dezenfeksiyon çalışması yaptı.

Vakit namazlarının kılınacağı camilerin dezenfekte edilerek ibadete hazır hale getirileceği ve vatandaşları virüsten korumak için gerekli tüm tedbirlerin alınacağı belirtildi.

Kayseri

Kayseri’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 29 Mayıs'ta cuma namazıyla yeniden cemaatine kavuşacak camilerde dezenfekte çalışması yapılıyor.

Altınoluk Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Nasrullah Zade Camii’nde, 29 Mayıs'ta ilk cuma namazı kılınacak.

Öte yandan ekipler, 29 Mayıs'ta sosyal mesafe kuralına uygun olarak ibadete açılacak camiler için temizlik ve dezenfekte seferberliği başlattı.

Normalleşme programı kapsamında cami bahçesi, avlusu ve açık alanlar başta olmak üzere maske takma ve tek kullanımlık seccade teminiyle öğle ve ikindi namazlarının kılınacağı camilerde temizlik ve dezenfekte çalışmaları yapıldı.

Ekipler, teknolojik temizleme cihazlarıyla camilerin dış temizliğinin yanında halı, kapı, cam, ahşap, kitaplık ve fayansları dezenfekte ederek, gül suyuyla yıkadı, camilerin bahçesi ve açık alanlarında bulunan çimleri biçti.

Yozgat

Yozgat’ta ise ekipler sosyal mesafe konularak cuma namazı kılınması uygun olan camilerde dezenfekte çalışması yaptı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında düzenli olarak ibadethaneler başta olmak üzere toplu yaşam alanlarında dezenfekte çalışması yapılan Yozgat’ta, normalleşme sürecinde 29 Mayıs’ta kılınacak ilk cuma namazı öncesi sosyal mesafe korunarak cemaatle namaz kılınması uygun olan camilerde dezenfekte çalışmaları yapıldı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?