banner250

banner246

Camilerde bayram namazı kılınacak mı? Diyanet İşleri Başkanı Erbaş açıkladı

Koronavirüs (covid-19) salgını nedeniyle geçtiğimiz yıl camilerde kılınamayan bayram namazının bu yıl nasıl kılınacağı internet ortamında en çok sorgulanan konulardan biri oldu. Peki bu yıl Ramazan bayramı namazı camilerde kılınabilecek mi?

Dini Haberler 12.05.2021, 13:17
Camilerde bayram namazı kılınacak mı? Diyanet İşleri Başkanı Erbaş açıkladı

TRT1 ekranlarında Ramazan boyunca izleyicilye buluşan "Sahur Bereketi" Programının canlı yayın konuğu olan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bayram namazına ilişkin önemli açıklamalrda bulundu.

İki bölümden oluşan programın birinci bölümünde masum Filistin halkını katleden işgalci İsrail'in zulmüne ve Kudüs meselesine değinen Erbaş, ikinci bölümde bayram namazının camilerde kılınıp kılınmayacağı sorusunu yanıtladı.

Başkan Erbaş şunları söyledi:

"Cemaatimize, hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Salgın tedbirlerinin en güzel uygulandığı mekanlar camilerimiz oldu. Cemaatimiz, tedbirler noktasında çok düzenli hareket etti. Bu tedbirlere riayet ederek inşallah bayram namazlarımızı kılacağız. Kardeşlerimizin titizlikle tedbirlere uyarak, kimseye zarar vermeden kısa zaman içerisinde bayram namazını kılıp evlerine dönmelerini buradan tavsiye ediyorum."

“Filistin'de İsrail devleti kurulduktan sonra sıkıntılar başlıyor”

1948'de İsrail devletinin bölge kurdurulmasıyla birlikte problemlerin yeniden yaşanmaya başladığına işaret eden Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Filistin'de İsrail devleti kurulduktan sonra sıkıntılar başlıyor. Filistinli Müslümanların toprakları yavaş yavaş işgal edilmeye başlıyor. O süreç, bugüne kadar geliyor. Bugün geldiğimiz noktada artık Mescid-i Aksa'nın yakınındaki Filistinli Müslümanlar evlerinden çıkarılarak oraya Yahudiler yerleştirilmeye çalışılıyor. Bu İsrail yönetimi tarafından yapılıyor. Bizim insaflı ve vicdanlı farklı dinlerden olan insanlara diyeceğimiz hiçbir şey yok. Dolayısıyla buna dünyanın engel olması gerekiyor. Bugün sürgünü ne demek olduğunu, evlerinden çıkarılmanın ne demek olduğunu esasında en iyi İsrailoğulları, Yahudiler bilirler. Çünkü bunu yaşadılar. İnsanın kendi yaşadığı problemi, acıyı bir başkasına yaşatmaması gerekiyor. Bugün Filistin'de bu yaşanıyor”  

“Hiçbir insan zulümden memnun olamaz”

Başkan Erbaş, Müslümanların birlik beraberlik içerisinde olması gerektiğini ve bunun derdini taşıdıklarını belirterek, “Son günlerde gerek Mescidi Aksa baskınları ile ki İslam'da mabetlerin dokunulmazlığı, masuniyeti vardır. Savaşta dahi mabetlere, din adamlarına, çocuklara, kadınlara dokunulmaz. Hatta bizim alimlerimiz Kur'an'dan ve sünnetten almış olduğu ilhamlarla o kadar titiz davranmış ki savaş esnasında da olsa o bölgenin hayvanlarına, yeşiline dokunamazsınız. Bizim medeniyetimizin en önemli kazanımlarındandır bu. Ama şu anda geçtik mabedi, insanlar öldürülüyor. Birkaç gün içerisinde 40'a yakın şehit var Filistinli Müslümanlardan. Şu mübarek Ramazan gününde, böyle bir zulmü yapmak insanlığa yakışmaz. Hiçbir insan böyle bir zulümden, böyle bir katliamdan memnun olamaz. Herkesin bundan rahatsız olması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

- Bayram hutbesi yayınlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı 90 bin camide okunmak üzere "Kudüs'ün Özgür Olduğu Bayramlara" konulu bayram hutbesi yayınladı. Bayram Hutbesi için TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)