Bu sene (2020) hac olacak mı?

Koronavirüs nedeniyle toplu ibadetlere ara verilmesinin ardından en çok merak edilen konu bu sene hac ibadetinin yapılıp yapılamayacağı oldu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş 2020 yılı için hac ibadeti hakkında Suudi Hac Bakanı Benten ile telefonda görüştü.

Dini Haberler 15.05.2020, 14:39
Bu sene (2020) hac olacak mı?
banner197

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili gelişmelerin hac organizasyonuna olabilecek etkilerini değerlendirdi.

- Türkiye olarak her türlü görüş, öneri ve istişareye açığız

Tüm dünyada etkili olan ve camilerde toplu ibadetlere ara verilmesine neden olan koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili gelişmeleri yakinen takip ettiklerini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Suudi Arabistan Hac Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten'e, hac organizasyonu konusunda Türkiye olarak her türlü görüş, öneri ve istişareye açık olduklarını belirtti.

- Salgınla kapsamlı mücadele devam ediyor

Koronavirüs (kovid-19) salgınıyla kapsamlı bir mücadele yaptıklarını ifade eden Bakan Benten, yapılan çalışmaları anlattı.

- Hacla ilgili nihai karar için Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) verileri önemli

Müslüman ülkelerden salgınla ilgili gelişmelerin netleşmesini beklemelerini istediklerini dile getiren Benten, Suudi Arabistan olarak Dünya Sağlık Örgütünün karar ve tavsiyelerinin kendileri için önemli olduğunu vurgulayarak, hacla ilgili olarak bu konudaki veriler ışığında nihai bir kararın alınacağını belirtti.

Salgının bir an önce son bulması niyazında bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ve Bakan Benten, birbirlerinin Kadir Gecesi’ni ve Ramazan Bayramlarını tebrik ettiler.

Yorumlar (1)
Seyfullah demirel 3 gün önce
Hac mutlaka ertelensin alinaa paralar seneye mahsib edilsin ulkemizi riske sokmuyalim