banner297

banner319

Berat gecesi özel yayını bu akşam TRT1, Diyanet TV ve Diyanet Haber'de

banner265

Koronavirüs (covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında mescit ve camilerde toplu ibadete ara verilmesiyle birlikte kandil programları televizyonlar vasıtasıyla düzenleniyor.

Diyanet Haber 07.04.2020, 15:43
Berat gecesi özel yayını bu akşam TRT1, Diyanet TV ve Diyanet Haber'de
© Diyanet Haber

Mübarek üç aylardan Şaban ayının 15'inci gecesi, bu akşam "Berat Gecesi" olarak idarak edilecek.

Berat Gecesiyle ilgili Peygamber Efendimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

“Allah Teâlâ, Şâban"ın on beşinci gecesi dünya semasına iner (rahmet nazarıyla bakar) ve Kelb kabilesine ait koyunların kıllarının sayısından daha fazla kişiyi bağışlar.” 1 Recep ayı, içinde Regâib ve Mi"rac gecelerini saklarken, Şâban ayı Berât gecesi ile taçlanmaktadır. Böylesi zamanların değerini, Allah"ın insanlara olan bitip tükenmez rahmetine bağlamak en doğru yaklaşım olarak görünmektedir. Allah Resûlü"nün, “Allah"ım! Recep ve Şâban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır.” 2 diye ettiği duanın arkasında da inananları Kur"an iklimlinin egemen olduğu Ramazan ayına hazırlama arzusu yatmaktadır diyebiliriz.

Berat Gecesi Özel Yayını münasebetiyle Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, milletimiz, İslam alemi ve tüm insanlık için dua edecek.

"Berat Gecesi Özel Yayını" bu akşam saat 20:00'da Diyanet Haber, TRT1 ve Diyanet TV'de..

1. Tirmizî, Savm, 39.
2. Taberânî, el-Mu’cemu’l-evsat, IV, 189.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (3)
Mehmet 2 ay önce
Hangi camide olacak
Program ?
Zeki TÜRKKAN 2 yıl önce
Mükemmel
HALİT CEYHAN 2 yıl önce
RABBİM BİZİ DE BERAAT EDEN KULLARINDAN EYLESİN İNŞAALLAH.BU GECENİN HÜRMETİNE ÜLKEMİZDEKİ BU VİRÜS BELASINI BİR AN ÖNCE KALDIRSIN İNŞAALLAH