banner250

banner203

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu 2 Ekim'de başlayacak

“Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu”, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla 2 Ekim Cuma günü İstanbul’da başlayacak.

Dini Haberler 28.09.2020, 10:46
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu 2 Ekim'de başlayacak
© Diyanet Haber

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 86 yıl aradan sonra yeniden ibadete açılışı dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenecek “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu”, 2 Ekim Cuma günü İstanbul’da başlayacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla düzenlenecek açılış konferansı, Ayasofya Camii avlusunda yapılacak.

Sempozyumun oturumları on-line olarak gerçekleştirilecek.

Ayasofya'nın tarihine ve şahit olduğu değişimlere ışık tutmak, bünyesinde barındırdığı kültür mirasının dinler tarihi ve Türk-İslam sanatları açısından tanıtımına katkı sağlamak amacıyla düzenlenecek sempozyumda, ulu mabedin medeniyetimizdeki eşsiz değeri din ve ibadet tarihi ekseninde mercek altına alınacak.

Tebliğcilerin, bulundukları yerlerden on-line/çevrimiçi olarak sunumlarını gerçekleştirecekleri sempozyumun 1. oturumunda “Ayasofya Tarihi”, 2. oturumunda “Ayasofya ve Mimari”, 3. oturumunda “Ayasofya, İlim ve Hikmet”, 4. oturumunda “Ayasofya ve İbadet”, 5. oturumunda “Ayasofya ve Din Hizmeti”, 6. oturumunda “Ayasofya ve Sanat”, 7. oturumunda “Ayasofya ve Edebiyat”, 8. oturumunda “Ayasofya ve Seyahatnameler”, 9. oturumunda ise “Ayasofya ve Vakıf Geleneği” başlığı ele alınacak.

Sempozyumu on-line olarak takip etmek isteyenler, https://ayasofyasempozyumu.com/ adresinden “Ön Kayıt Formu” doldurarak alacakları canlı yayın linki üzerinden kullanıcı adı ve şifreyle giriş yaparak oturumları takip edebilecek.

Sempozyum sosyal medyadan canlı yayınlanacak

Sempozyumun oturumları Diyanet İşleri Başkanlığı sosyal medya hesaplarından ve “Ayasofya Sempozyumu” isimli YouTube kanalından da canlı olarak yayınlanacak.

Üç gün sürecek sempozyumla ilgili detaylara https://ayasofyasempozyumu.com/ adresinden ulaşılabilecek.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
Mehmet biner hayırlı olsun rabbim istifademizi artırsın 11 ay önce
Selamünaleyküm hayırlı olsun rabbim istifademizi artırsın inşaAllah
Enes Timer 11 ay önce
Yüce Allah hayırlara vesile kılsın.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?