banner203

banner250

90 bin camiden sigarayla mücadele çağrısı

Diyanet İşleri Başkanlığı 90 bin camide okuttuğu cuma hutbesinde, sigarayla mücadele çağrısını yineledi.

Dini Haberler 04.06.2021, 14:02
90 bin camiden sigarayla mücadele çağrısı
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "İslam Zararlı Alışkanlıkları Yasaklar" konulu cuma hutbesi Türkiye genelinde yaklaşık 90 bin camide okundu.

İslam'ın canın, malın, aklın, dinin ve neslin korunmasını emrettiğine dikkat çekilen hutbede sağlıklı ve huzurlu bir hayat için yararlı ve temiz şeylerin helâl, zararlı olanları da haram kılındığı belirtildi.

'İnsanın aklını ve bedenini tahrip eden zararlı alışkanlıklar da bu kapsamdadır. Zira insan sağlığını tehdit eden, maneviyatını örseleyen zararlı alışkanlıklar, hem Rabbimizin insana emanet olarak verdiği canları heba etmekte hem de hayır yolunda harcanması gereken mal ve serveti heder etmektedir' denilen hutbede "Günümüzde insanlığı kuşatan zararlı alışkanlıkların başında sigara gelmektedir. İçinde birçok zararlı maddeyi barındıran sigara, vücudu yavaş yavaş imha etmektedir. Sigara kullanan kişi aslında kendi eliyle sonunu hazırlamakta, soluduğumuz havayı zehirleyerek başta kendisi ve ailesi olmak üzere etrafındakilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır." değerlendirmesinde bulunuldu.

“Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın"

Sigaraya bağlı hastalıklardan yüzbinlerce insanın öldüğü hatırlatılan hutbede “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın." ayeti kerimesine işaretle sigaranın dinen caiz olmadığı şöyle bildirildi:

"Son yıllarda yapılan birçok araştırma sigaranın insan sağlığı üzerinde pek çok zararlı etkisinin olduğunu bilimsel olarak ortaya koymuştur. Hem içene hem de çevresine verdiği zararlar göz önüne alındığında sigara içmenin Allah’ın koyduğu sınırları ihlal anlamı taşıdığı açıktır. Dolayısıyla bir Müslümanın pek çok zararı bünyesinde bulunduran sigarayı içmesi caiz değildir.

Öte yandan, malımızı saçıp savurmak, sorumsuzca harcamak israftır. İsraf ise dinimizce haram kılınmıştır. Cenâb-ı Hak, “Yiyin, için, fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez." buyurarak ölçülü davranmamızı, nimetlerin değerini bilmemizi ve israftan kaçınmamızı emretmiştir."

"Sağlıklı bir nefesin ve sıhhatli bir bedenin kıymetini bilelim"

Hutbe, Hz. Peygamberin çoğu insanın kıymetini bilemediği iki nimetten birinin sağlık olduğunu haber verdiğine dikkat çekilerek şu çağrı ile tamamlandı:

"O halde, sağlıklı bir nefesin ve sıhhatli bir bedenin kıymetini bilelim. Salgın hastalık sürecinde artan duyarlılığımızı sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda da devam ettirelim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin bu tür tuzaklara düşmemesi için milletçe mücadele edelim. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu nesiller yetiştirmek için hep birlikte gayret gösterelim."

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (2)
Rabia Özbek 4 ay önce
Camilerin bahçeleri sigara dumaniyla kirlenmesin. Uhrevi atmosferi havasi bozulmasun.
Garip bir yolcu 4 ay önce
Tebrikler bi zahmet uyuşturucu, alkol, kumar ve sans oyunlarının ve de sevgili muhabbetlerini çok işleyelim inşAllah
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?