banner250

banner203

90 bin camiden ikinci defa dua sesleri yükseldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yaptığı çağrıyla, dünyada hızla yayılan ve insanlığı tehdit eden koronavirüs (covid-19) salgının son bulması için 90 bin camiden dua sesleri yükseldi.

Dini Haberler 25.03.2020, 01:33
90 bin camiden ikinci defa dua sesleri yükseldi

Dünya genelinde hızla yayılan ve insanlığı tehdit eden yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını karşısında, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni tedbirler alınmaya ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaya devam ediliyor.

Virüsün Türkiye’de görüldüğü ilk günden itibaren zaman kaybetmeden gerekli bütün tedbirleri alan Diyanet İşleri Başkanlığı da cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verdi.

Başkanlık, virüsün yayılmasını önlemeye yönelik alınan tedbirler kapsamında, Kur’an kursları başta olmak üzere Dini Yüksek İhtisas merkezleri ve eğitim merkezlerindeki derslere de ara verdi.

Vatandaşlardan gelen talepleri de değerlendirerek Diyanet İşleri Balkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın sosyal medya hesaplarından yaptığı çağrıyla, 23 Mart Pazartesi akşamından itibaren yatsı ezanının ardından tüm yurtta 90 bini aşkın camiden dua sesleri yükseldi.

Her gün yatsı ezanın ardından, koronavirüs salgınının bir an önce son bulması, hastaların şifaya kavuşması ve büyük bir özveriyle çalışan sağlık personeli için devam eden camilerden duayla eller ikinci kez açıldı.

Tüm yurtta cami hopörlörlerinden yapılan duaya vatandaşlar evlerinden iştirak ederek amin dedi.

Minarelerden semaya yükselen duada şu niyazda bulunuldu:

“Ey bu okuduğumuz ezanların sahibi Yüce Rabbimiz. Sana sığındık. Kapına geldik.

Ellerimizi semaya, dillerimizi duaya, gönüllerimizi şefkat ve merhametine açtık. Peygamberlerin, mazlumların ve muhtaçların dualarına icabet ettiğin gibi şu anda yaptığımız dualarımızı kabul eyle Allah’ım!

Bizleri umduklarımıza nâil, korktuklarımızdan emin eyle Allah’ım! Bütün dünyayı kuşatan salgın hastalık karşısında bizlere inâyetini lutfeyle Allah’ım.

Gazabından rızana, azabından affına sığınıyoruz. Bizleri muhafaza eyle Allah’ım!

Şu anda huzurunda ellerini açarak âmin diyen kardeşlerimizi, iki cihanda aziz eyle Allah’ım!

Her daim mağdurların, mazlumların, gariplerin yanında yer almış; çaresizlere kucak açmış necip milletimizden rahmetini esirgeme Allah’ım!

İlâhi Ya Rabbi!

Hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva, borçlularımıza kolaylıklar nasib eyle Allah’ım!

Ya Rabbi!

Devletimizi, milletimizi, İslam beldelerini ve bütün insanlığı her türlü afetlerden, musibetlerden, kötülüklerden, salgın hastalıklardan muhafaza eyle Allah’ım!

İlâhi Ya Rabbi!

Zor günlerden geçiyoruz. Birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi daim eyle Allah’ım!

Ya Rab!

Bu zor zamanlarda, büyük bir özveri ile gece gündüz demeden çalışan başta sağlık görevlilerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımıza yardım eyle Allah’ım.

Bizlere taşıyamayacağımız ağır yükler yükleme Allah’ım!

Ya Rabbi!

Dünya imtihanımızı kolaylaştır, musibetler karşısında bilincimizi ve direncimizi artır, bizlere sabır ve metanet ver Allah’ım!

İlâhi Ya Rabbi!

Dünyada ve ahirette, mahşer gününde mahcup ve mahzun olmaktan cümlemizi muhafaza eyle Allah’ım!”

- Başkan Erbaş kişisel sosyal medya hesaplarından paylaştı

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (2)
Osman 1 yıl önce
Sağlık çalışanları yla beraber, gece gündüz çalışan Polis leride söyleyin, yoksa haksızlık olur
İmam 1 yıl önce
Bu duayı her gün yatsıdan sonra okunmasını istiyoruz bu salgının bitmesine kadar cemaatin beklentisi
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?