banner203

banner250

90 bin camiden dua sesleri yükselecek

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde ülke genelindeki 90 bin camide, koronavirüs salgınına karşı dua sesleri yükselecek.

Dini Haberler 23.03.2020, 14:28
90 bin camiden dua sesleri yükselecek

Dünya genelinde hızla yayılan ve dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasını önlemeye yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde tüm yurtta 90 bin camiden dua sesleri yükselecek.

Koronavirüs vakasının Türkiye'de görüldüğü ilk andan itibaren salgının yayılmasını önlemeye yönelik tedbirler alan Diyanet İşleri Başkanlığı, cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına ara verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kişisel sosyal medya hesaplarından yayınladığı duyuruda, "salgının bir an önce son bulması ve hastaların şifaya kavuşmaları" niyazıyla, yatsı ezanın ardından tüm camilerden dua seslerinin yükseleceği bilgisini paylaştı.

Erbaş duyurusunda vatandaşların duaya evlerinden iştirak etmeleri gerektiğinin altını çizerek "Vatandaşlarımızı evde kalmaya, tedbirlere hassasiyetle uymaya ve tek yürek olup dua etmeye davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

Geçici süreyle ibadete ara verilen camilerde dua nasıl yapılacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı konuya ilşkin 81 il müftülüğüne genelge gönderdi.

Söz konusu genelgeye göre ibadete ara verilen camilerde yapılacak duada; sesin anlaşılır ve net olmasına, özellikle merkezi sistemlerden duanın yavaş okunmasına özen gösterilecek ve her din görevlisi başkanlıkça hazırlanan duayı kendisi okuyacak. İl ve ilçe müftülükleri merkezi ezan sistemini bu kritik süreçte hızlı bilgi aktarımını sağlamak amacıyla kullanıma hazır bulunduracak.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (8)
Asuman Özdemir 2 yıl önce
Elhamdulluh harika bir olay kimin duası kabul olacağı belli değil hep birlikte amin diyelim Rabbim bu zor gunlerimize kolaylık nasip etsin amin insaAllah
Mustafa karataş 2 yıl önce
Teşekkür ederim çok güzel bir uygulama bir önce başlamalı inşAllah
Musa Arslan 2 yıl önce
Sayin hocam.yatsi ezani na muteakip minareden amerarrasulu pesinden salaten tuncina okunup kisa dua metni olunsa daha isabetli olmaz mi???
Maşa Allah çok güzel hep böyle olsun inşallah Allahimiz şimdi den yapacağımız Duvallarimizi dergahın da kabul ve makbul buyur sun amin 2 yıl önce
Maşa Allah Allahimiz şimdi den yapacağımız Duvallarimizi dergahın da kabul ve makbul buyur peygamber efendimizin yüzü suyu hurmetine Duvallarimizi kabul et sin Allahimiz Amin
YÜCE HACI ALİ 2 yıl önce
Alah bizleri camimizden cemaatimizden mahrum bırakmasın.uzerimize düşen ne varsa her zaman hazırız.
İsmail Hakkı Saricaoğlu 2 yıl önce
Sayın Başkanım her camii ve Kuran kursu görevlilerimiz en az birer Hatim okumalı her akşam Musebbihat ve Havamim sürelerini okuyup muftuluklerimize bildirmelerini gün dua günü ve Gunahlarimizdan sıyrılıp özümüze donme günüdür arz ederim
MİRDEMİR47 2 yıl önce
DULAR MÜSTECAB OLA... AMİN. YA RABBEL ALEMİN
GALİP DALGIN 2 yıl önce
Çok güzel uygulama Allah camilerimizi duasız bırakmasın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?