banner203

banner250

800 yıllık tarihi cami cuma namazına hazırlanıyor

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 29 Mayıs Cuma gününden itibaren kademeli olarak ibadete açılacak 2 bin 500 kişilik tarihi Ulu Cami'nin içi ve dışı temizlendi.

Dini Haberler 27.05.2020, 21:35
800 yıllık tarihi cami cuma namazına hazırlanıyor
© AA

Artukoğulları'ndan Yavlak Arslan'ın 1184'te yapımına başlattığı ve kardeşi Artuk Arslan tarafından 1204'te tamamlanan,  yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ibadete kapatılan tarihi Ulu Cami'de temizlik çalışması yapıldı.

İçi temizlenen ve dezenfekte edilen caminin avlusu köpüklü suyla yıkandı, çimleri biçildi ve yabani otlar temizlendi.

İbadete hazır hale getirilen caminin avlusunda 29 Mayıs'ta sosyal mesafe tedbirleri kapsamında maske ve seccadesini getiren bin kişi cuma namazı kılabilecek.

Ulu Cami İmam Hatibi Abdulğani Bilen, dünyada, tarihi Ulu Cami’nin mimari özelliklerini taşıyan 3 büyük cami olduğunu söyledi.

Bilen, ilçede ibadete kapalı olan 7 caminin iç ve dış temizliğinin titizlikle yapıldığını belirterek şunları kaydetti:

"Tarihi Ulu Cami, 2015'te başlatılan yenileme çalışmalarının ardından geçen yıl ibadete açıldı. Mart ayında virüs nedeniyle yeniden ibadete kapatıldı. Bu cuma günü tekrar ibadete başlanacak. Caminin içinin 2 bin 500 kişilik kapasitesi var ancak namaz cami avlusunda kılınacak. Cami avlusunda sosyal mesafe tedbirlerine uyarak 950 kişi cemaatle cuma namazı kılacak. Cuma günü yine sosyal mesafe korunarak herkes maskeli ve seccadesini getirecek, avluda namaz kılınacak. Seccade ve maskesiz kimse evinden çıkmasın. Cemaatimizi bu şekilde bekliyoruz."

- Şimdi camimiz açılıyor, bizim için dünyaya bedel

Cami cemaatinden Hacı Mehmet Sait Davutoğlu isimli vatandaş ise 2 aydır camide namaz kılamamanın hüznünü yaşadıklarını söyledi.

“Cuma günü Allah'ın izniyle camide namaz kılabileceklerini” belirten Davutoğlu; "Allah devletimizden razı olsun. Buranın açılması bizim için çok büyük bir şeref. Yıkıyorlar, temizliyor, Allah onlardan da razı olsun. Camimiz açılıyor, bundan daha güzel bir şey mi var! Şimdi camimiz açılıyor, bizim için dünyaya bedel." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA
banner237
Yorumlar (2)
hilmi 1 yıl önce
Camilerin içinde cuma namazı kılınmayacak. Buna göre fotoğraf kullansanız ve haber yaparsanız daha doğru olmaz mı.
o. z. y 1 yıl önce
mesafeli olarak her camide cuma kılınsa idi daha iyi olurdu.. zaten yaşlılar kısıtlamadan dolayı namaza gelemiyor.kalan insanımıza cami iç alanları yeter idi... dışarıda cuma kılma işi, halkın gönlünü hoş etmediği belli gibi...
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?