banner297

banner319

Milli şair Mehmet Akif Ersoy Denizli'de anıldı

banner265

Denizli İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Denizli Şubesince "Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı" düzenlendi.

Denizli Müftülüğü 28.12.2021, 11:03
Milli şair Mehmet Akif Ersoy Denizli'de anıldı
© DİHA

Denizli İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Denizli Şubesi Gençlik Kolları, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 85. yılı dolayısıyla "İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı" düzenledi.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Halil Canavar, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İl Müftüsü Mehmet Aşık, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, din görevlileri, vatandaşlar ve binlerce genç katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Mehmet Aşık, "Siyer tarihine baktığımızda Peygamber Efendimiz'in etrafında ilk iman edenlerin gençler olduğunu görüyoruz. Peygamber Efendimiz'in hak mücadelesinde yanında yer alan gençlerin yaşlarının 10 ile 20 yaş aralıklarında olduğunu görmekteyiz. Hz. Ali, Zübeyir b. Avvam, Musab b. Umeyir ve Abdurrahman b. Avf (r.a.) gibi sahabelerin genç yaşlarına rağmen önemli görevlerle vazifelendirildiklerini biliyoruz. Allah Resulü'nün müjdesine nail olan Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul'u fethettiğinde 21 yaşındaydı." dedi.

Konuşmasını gençlere yönelik tavsiyeleri ile sürdüren İl Müftüsü Aşık, "Kendinizdeki enerjiyi ve gücü küçük görmeyin. Sizlerin de genç sahabeler ve Fatihler gibi görevler üstlenip gelecekte büyük işler yapacağınıza ve devirler açacağınıza biz inanıyoruz, siz de kendinize inanın. Gençler! Yarınlar sizlere emanet ve bizler de sizlerden umutluyuz. Bu salonu dolduran binlerce gencimize ve organizasyonu gerçekleştiren TDV Denizli Gençlik Kollarımıza ve Denizli Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğümüze teşekkür ederim." diye konuştu.

Eski Bakan Nihat Zeybekci ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"TDV Denizli Gençlik Kolları'nı ilimizde oluşturdukları ve bu tür organizasyonu cesaretle ortaya koydukları için tebrik ediyorum. Üstad Necip Fazıl'ın dediği gibi; 'Kim var?' diye sorulduğunda, 'Sağına ve soluna bakmadan ben varım!' diyerek çıkacaksınız biliyorum. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un 'Rabbim bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmaya muhtaç etmesin!' dediği dönemdeki savaşlar, bugün değişik şekillerde devam ediyor. O gün Trablusgarp'ta, Yemen'de, Allahuekber Dağları'nda, Çanakkale'de ve Kurtuluş Savaşı'nda yaşanan mücadele bugün ilimde, bilimde, ekonomide, edebiyatta ve benzeri alanlarda yaşanıyor. Onun için 21. yüzyılın mimarı olacak siz gençler, her ne yapıyorsanız en iyisini yapın. İnanın bana Haçlı Seferleri bitmedi, sadece alan değiştirdi." 

Programda sanatçı Ahmet Yenilmez, "1071'den 2023'e" adlı tiyatro oyununu sergiledi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (1)
Hasan Mehmet 5 ay önce
Çok güzel bir program oldu tüm emeği geçenlere teşekkür ederim