banner250

banner246

Hilal Camii'nde çocuklarla iftar

Denizli Merkezefendi İlçe Müftülüğüne bağlı Hilal Camii’nde "Çocuklar Teravihte Hilal Camii'nde Buluşuyor" başlıklı program düzenlendi.

Denizli Müftülüğü 23.05.2019, 08:29
Hilal Camii'nde çocuklarla iftar
© Diyanet Haber

Denizli Müftüsü Mehmet Aşık, Merkezefendi Müftülüğüne bağlı Hilal Camii'nde düzenlenen "Çocuklar Teravihte Hilal Camii'nde Buluşuyor" programında çocuklarla bir araya  katıldı.

İftar öncesinde camide çocuklar için oyunlar ve yarışmalar düzenlendi. 

Akşam ezanın okunmasıyla birlikte iftar heyecanını yaşayan çocuklar, hep birlikte oruçlarını açtı.

İncilipınar Şehit Burhan Acar İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin kıldırdığı teravih namazı sonrasında çocuklara hitap eden İl Müftüsü Mehmet Aşık, "Hilal Camimizde bu güzel organizasyon çerçevesinde çocuklarımızla bir araya gelmekten dolayı Cenab-ı Allah’a hamdüsenalar olsun. Ekim ayında başlayarak  sekiz aydır devam edegelen, şehrimizin çeşitli mahallelerinden hatta şehir dışından gelerek sabah namazı çocuk buluşmaları ile bu programa katılan siz değerli çocuklarımızı canıgönülden tebrik ediyorum. Sizleri camilerimizde ağırlamaktan ayrı bir sevinç duyuyoruz." dedi.

Ramazan ayının çocukların karakter eğitimi için en güzel fırsatları olduğunu belirten Müftü Aşık, bu ay boyunca tüm Müslümanların aynı anda iftar sofrasına oturması, mukabele okuması ve dinlemesi, teravih namazlarını camide cemaatle kılması ve ayrıca çocukların oruç tutmaya alıştırılmasının çocuklarının karakter eğitimine önemli katkı sağladığını vurguladı. 

Aşık, çocukların eğitimi konusunda ebeveynlerin üzerlerine önemli görevler düştüğünü hatırlatarak, “Evlatlarımıza aile ocağında dini yaşayarak öğretmenin önemi çok büyüktür. Evlatlarımız küçük yaşlardan itibaren Allah diyerek, Peygamberimizi öğrenerek, abdest almasını, namaz kılmasını öğrenerek bir eğitim alırlarsa karakterleri de ona göre gelişir. Bu nedenle anneler ve babalar olarak üzerimize önemli görevler düşüyor. Çocuklarımızın okul öncesi din eğitimi ihmal edilmemesi gereken bir konudur.” ifadelerini kullandı.

Hilal Camii İmam Hatibi Muhammed Oğuzalp de iftar ve teravih namazına katılan çocuklara günümüzde unutulmaya yüz tutmuş gelenekler arasında yer alan “diş kirası”nın ecdada ait güzel bir adet olduğunu ifade etmesi üzerine çocuklara “diş kirası” hediyesi verilmesiyle program sona erdi.

Hilal Camii'nde sekiz aydır devam eden sabah namazı buluşmalarına katılan çocukların katılımıyla gerçekleşen "Çocuklar Teravihte Hilal Camii'nde Buluşuyor" programına, Denizli Müftüsü Mehmet Aşık, Merkezefendi Müftüsü Talat Özmet, İncilipınar Şehit Burhan Acar İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mahmut Şevik, Hilal Camii İmam Hatibi Muhammed Oğuzalp, Müezzin Kayyım İbrahim Kaçar, İncilipınar Şehit Burhan Acar İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, vatandaşlar ve binin üzerinde çocuk katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
musa bobur 2 yıl önce
harika
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?