banner250

banner203

Denizli İl Müftülüğü engelli vatandaşları unutmadı

Denizli İl Müftülüğü “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine yönelik kahvaltı programı düzenledi.

Denizli Müftülüğü 04.12.2018, 23:00
Denizli İl Müftülüğü engelli vatandaşları unutmadı
© Diyanet Haber

İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Ortanca’nın yaptığı dua ile başlayan program, Denizli Görme Engelliler Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Yalçın Yetişik’in okuduğu Kur'an-ı Kerim ile devam etti.

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle engellilerle bir araya gelmek istediklerini ifade eden İl Müftüsü Mehmet Aşık, “İlimizde yaşayan engelliler ve engellilere yönelik faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelmek için bu güzel organizasyonu tertipledik. Bugün burada yapılan hizmetlerin tanıtılması, engellilerin yaşadığı sıkıntıların çözümü, taleplerinin görüşülmesi ve benzeri konuları istişare edeceğiz. Bu vesileyle davetimize icabet eden tüm kardeşlerimize teşekkür ederim.” dedi.

Peygamber Efendimizin (s.a.s.) engelli sahabelerle olan ilişkilerinden örnek veren Müftü Aşık konuşmasını şöyle sürdürdü: “Peygamber Efendimizin (s.a.s.), âmâ olan İtban b. Malik’in (r.a.) davetine icabet ederek evine kadar gitmesi, gösterdiği yerde namaz kıldırması, kendisine ikram edilen yemeği yemesi, onun tevazusunu ve engellilere olan sıcak ilgisini göstermektedir. Allah Resulünün (s.a.s.) görme engelli olan ashabıyla ilişkileri ve onlara karşı ilgisi sadece bunlarla sınırlı değildi. Mekke fethedildiğinde Hz. Ebu Bekir (r.a.), yaşlı ve de âmâ olan babası Ebu Kuhafe'yi (r.a.), Hz. Peygamber'i (s.a.s.) ziyaret etmesi için yanına getirmişti. Bu durumdan rahatsız olan Peygamber Efendimiz (s.a.s.), ‘Bu ihtiyarı evde bıraksaydın da, ben onun yanına gitseydim ya!’ buyurarak Ebu Kuhafe'ye (r.a.) olan saygısını ifade etmişti. Hz. Peygamber, insanların engellerini, onların bazı alanlarda güçleri nispetinde verebilecekleri hizmetlerin önünde bir engel olarak görmemiştir. Onlara çeşitli kademelerde görev ve sorumluluk veren Rahmet Elçisi (s.a.s.), bir ayağı aksayan genç dostu Muaz b. Cebel'i (r.a.) Yemen'e zekat memuru ve kadı sıfatıyla göndermiştir. Allah Resulü (s.a.s.) hayatı boyunca engellilere sahip çıkmış, onları asla hafife almamış, onları engelleri sebebiyle ayıplamamış ve onların hayatın içinde çeşitli kademelerde görev almalarını sağlamıştır.” 

Müftü Aşık'ın konuşmasından sonra, engelli vatandaşların sorunları, beklentileri ve önerileri bölümüne geçildi. Bu bölümde söz alan Altı Nokta Körler Derneği Denizli Şube Başkanı Avukat Reşat Göcen, Diyanet İşleri Başkanlığının bastığı Braille alfabeli Kur'an-ı Kerim'den çok istifade ettiklerini, Kur’an-ı Kerim'in mealinin de  Braille alfabesi ile basılmasının görme engeliler için faydalı olacağını söyledi. 

Beyazay Derneği adına söz alan  Canan Kazak da Denizli İl Müftülüğü tarafından Hafif Zihinsel Engellilere yönelik Kur'an-ı Kerim  ve dini bilgiler derslerinin yakın bir zamanda açılmasının büyük önem arz ettiğini kaydetti.
Ayrıca, işitme engelli vatandaşlar için hafta sonları Delikliçınar Yeni Camii’nde devam eden İşaret Dili Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler derslerine taleplerin artması nedeniyle, sınıf ortamının daha iyi şartlara kavuşturulması ve genişletilmesi talep edildi.

Engelliler ve STK temsilcileri, Denizli İl Müftülüğünün gösterdiği misafirperverlikten ve ilgiden dolayı İl Müftüsü Mehmet Aşık’a teşekkür ettiler. 
Program hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yaşam ve Kültür Merkezinde gerçekleşen kahvaltıya Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık ve eşi Hamiyet Aşık, İl Müftü Yardımcıları Hasan Hüseyin Ortanca, Hasan Hüseyin Palabıyık, Pamukkale İlçe Müftüsü Nihat Sevil, Merkezefendi İlçe Müftüsü Talat Özmet, İl Müftülüğü Engelli Koordinatörleri Mehmet İm, Hacer Yenidede, ilçe engelli koordinatörleri, ilimizde engellilere yönelik faaliyet gösteren sivil toplum kuruluş (STK) temsilcileri, engelliler ve aileleri katıldı.
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?