Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde gerçekleşen programa, Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Büyükelçi Tekin'in selamlama konuşmasıyla başlayan program, Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti. Okunan ayetlerin Danca tercümesi de aktarıldı.

Programın sonda Türkçe ve Danca yapılan basın bildirisinde, "27 Ocak 2023 tarihinde Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan'ın, bir cami ile Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakması asla tasvip edilecek ve kabul edilecek bir durum değildir. İnanca ve kutsala saygı açısından utanç verici bir hadisedir. Kur'an, yeryüzünü karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilen, kendisinde hiçbir şüphe bulunmayan, insanlığı en doğru yola ve istikamete sevk eden, şifa ve rahmet kaynağı olan, hüküm ve hikmet dolu kutsal bir kitaptır." ifadeleri yer aldı.

kopenhag-protesto-22

Müslümanların, her türlü inanca saygı duyan, insan haklarını, özgürlükleri ve evrensel değerleri benimseyen, şiddeti, kötülüğü, farklı inanç mensuplarına karşı hakaret ve saldırıları reddeden bir inancın ve medeniyetin mensupları olduğu kaydedilen açıklamada, İsveç ve Hollanda'dan sonra Danimarka'da da kutsal kitap Kur’an-ı Kerim'e karşı işlenen suç ve sergilenen tavrın, Müslümanlarına yönelik bir saygısızlıktır ve hadsizlik olduğu vurgulandı.

kopenhag-protesto-33

Açıklamada, "Dolayısıyla insan onuruna yakışmayan bu barbarca tavrı lanetliyoruz. Ayrıca, hukuka ve insan haklarına inanan, inanca saygıyı ve toplumsal barışı önemseyen tüm entelektüelleri, akademisyenleri, sivil toplum kuruluşlarını, medya mensuplarını ve aklı selim sahibi insanları, bu çirkin saldırıya karşı tepki göstermeye ve inisiyatif almaya çağırıyoruz. Yetkilileri bu çirkin davranış ve bu tip provokasyonlar karşısında gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz." denildi.