banner183

Milletimizi güçlü kılan milli ve manevi değerlerdir

Çorum İl Müftülüğünce Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans düzenlendi.

Çorum Müftülüğü 13.11.2019, 11:46
Milletimizi güçlü kılan milli ve manevi değerlerdir
© Diyanet Haber
banner197

Çorum İl Müftülüğünce Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferansa Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açış konuşmasını İl Müftüsü Muharrem Biçer yaptı.

Müftü Biçer, Diyanet İşleri Başkanlığının farkındalık oluşturma adına bu haftayı çeşitli temalarla gündemde tuttuğunu, bu yıl da ailede yaşanan olumsuzluklara dikkat çekmek için “Peygamber ve Aile” temasının belirlendiğini belirterek, “Son yıllarda gayri ahlaki yayın yaparak aileyi bozmaya çalışan medya kuruluşları ve sanal âlemin etkisiyle savrulan aileyi yeniden özlenen aile haline getirme çabasıyla 3 binin üzerinde aile ve dini rehberlik danışmanı görevlendirildi.” dedi.

Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak ise “ailenin temellerinin cennette atıldığını” belirterek, şöyle devam etti:

- Bir ananın evladına verdiği eğitimi hiçbir üniversite veremez

“Milletimizi güçlü kılan değer milli ve manevi değerlerdir. Bu değerlerin ne olduğunu iyi bilenler, bizi güçlü kılan bu özelliği iyi bilenler, ana kucağını, ilim ocağını, peygamber ocağını iyi tasvir edenlerin bu topraklardaki operasyonu kadın ve gençler üzerinden yürümektedir. Ailede sağlam bir sevgi yaşan çocuk, sonraki hayatında daha karakterli, imanlı ve kişilikli bir birey olacaktır. Bu milletin varlık sebebi olan, bizi biz yapan, bizi kıymetli yapan müessese ana ocağı, baba ocağıdır. Bir millet bu ocaktan mayalanıyor, yoğruluyor, kıvam alıyor. Ninnileri, evlilikleri, gözyaşları Allah adına. Bir ananın yuvada evladına verdiği eğitimi hiçbir üniversite, akademi, kolej veremez. Amerika merkezli yapılan bir araştırma şunu söylüyor; annede sağlam bir sevgi yaşayarak kıvama gelen bir çocuk daha sonraki hayatında daha kişilikli ve karakterli oluyor.

Bu milletin özelliği üç kelimede biter: Baba ocağında mayalanır, ilim ocağında pişer, peygamber ocağında şehadete erer. Anayı babayı huzurevine huzur bulsun diye göndermeye gerek yok. Onların olduğu evler huzurlu evlerdir. Kreş masrafına da gerek yok. Hangi kreşteki hocamız, öğretmenimiz dedesinin, ninesinin vereceği o örfü, âdeti, geleneği, maneviyatı çocuğa verecek. Ana kucağı baba ocağında mayalanan, yoğrulan bir nesil ilim ocağında pişer. Bu milletin var olduğu ocak ilim ocağıdır.”

Devlet Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen programa Vali Mustafa Çiftçi, İl Jandarma Komutanı Albay İlhan Uzunoğlu, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.  

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)