banner250

banner246

Medreseden darağacına

İskilipli Atıf Hoca, vefatının sene-i devriyesinde dualarla anıldı.

Çorum Müftülüğü 06.02.2021, 21:33
Medreseden darağacına
© Diyanet Haber

İskilipli Atıf Hoca, vefatının 95'inci yılında Çorum'un İskilip ilçesindeki kabri başında dualarla anıldı.

Atıf Derneği tarafından organize edilen program, İskilip ilçesindeki Gülbaba Mezarlığı’nda bulunan Atıf Hocan Anıt Mezar ve Külliyesi’nde Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Atıf Hoca’nın torunları Ahmet Faruk ve Mehmet İmal ile vatandaşlar, Atıf Hoca’nın kabri başında Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer’in yaptığı duaya eşlik etti.

İskilipli Atıf Hoca, 1924’te yazıp Maarif Vekâleti’nin ruhsatı ile bastırdığı Frenk Mukallidliği ve Şapka adlı risâlesi yüzünden şapka kanununa muhalefetten dolayı 7 Aralık 1925’te tutuklandı.

Ankara İstiklâl Mahkemesi, Of, Erzurum, Rize vb. yörelerdeki şapka kanununa aykırı hareketlerle ilgisi olup olmadığını araştırdı.

Söz konusu eserini, ilgili kanunun çıkmasından yaklaşık bir buçuk yıl önce yazmış olması ve suçunun sabit görülmemesi üzerine berat etti. Fakat serbest bırakılmayarak İstanbul’a getirildi ve oradan tekrar Ankara’ya gönderildi. 1926 yılı başlarından itibaren Ankara İstiklâl Mahkemesi tarafından tutuklu olarak yargılandı. Savcı Necip Ali’nin iddia makamı olarak istediği üç yıllık kürek cezasına karşılık mahkeme heyetince idama mahkûm edildi. 4 Şubat 1926’da Ankara’da eski meclis binası yakınlarındaki Karaoğlan Çarşısı’nda Babaeski müftüsü Ali Rızâ Efendi ile beraber idam edildi.

İskilipli Mehmet Atıf Efendi kimdir?

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)