banner324

banner319

Çorum'da 'Kültürümüzde Ehl-i Beyt Sevgisi' konulu konferans düzenlendi

banner265

Çorum İl Müftülüğü, "Kültürümüzde Ehl-i Beyt Sevgisi" konulu konferans düzenledi.

Çorum Müftülüğü 18.05.2022, 09:47
Çorum'da 'Kültürümüzde Ehl-i Beyt Sevgisi' konulu konferans düzenlendi
© DİHA

Çorum'da düzenlenen "Kültürümüzde Ehl-i Beyt Sevgisi" konulu konferansta konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri İhsan Ünlü, "Ehl-i Beyt, tüm Müslümanların ortak paydasıdır. Ehl-i Beyt bütünleştirir, ayrıştırmaz." değerlendirmesinde bulundu.

Çorum İl Müftülüğü, "Kültürümüzde Ehl-i Beyt Sevgisi" konulu konferans düzenledi.

Devlet Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri İhsan Ünlü konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın açılışında konuşan İl Müftüsü Muharrem Biçer, İslam dininin Ehl-i Beyt'e verdiği öneme dikkat çekerek, "İslam barış dinidir. Barışın temelinde Allah ve peygamber sevgisi vardır. Ehl-i Beyt sevgisi vardır." dedi.

"Ehl-i Beyt bütünleştirir, ayrıştırmaz"

Ardından kürsüye davet edilen ve katılımcılara Ehl-i Beyt konusunda bilgi veren Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Ünlü, "Ehl-i Beyt tüm Müslümanların ortak paydasıdır. Ehl-i Beyt bütünleştirir, ayrıştırmaz. Bu sebeple Ehl-i Beyt'i çocuklarımıza tanıtmak zorundayız. Bireyleri, toplumları kuru kalabalıktan çıkarıp şuurlu milletler seviyesine getiren ortak değerler ve ortak paydalar vardır. Bu ortak değerler etrafında kenetlenen milletler, yıllarca hatta asırlarca yaşarlar ve o güzellikleri değerleriyle yaşatırlar. Milletlerin de ortak akılları, hafızaları ve refleksleri vardır. Bizler de vatanımıza yapılan hain bir saldırı olduğunda hemen Türk milleti olarak bütün unsurlarımızla, bütün kardeşlerimizle hep birlikte tek yürek olup tepkimizi gösteriyoruz. Bayraklarımızı dalgalandırıyoruz." diye konuştu.

"Bizi güçlü yapan değerlerimizdir"

Ünlü, "Ateş düştüğü yeri yakar. Analarımız ağladı, sızladı fakat o ateşten hepimizin yüreklerine parça düştü. Bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi güçlü yapan değerlerimizdir. Allah sevgisi, peygamber sevgisi, vatan sevgisi, bayrak sevgisi gibi değerlerimizin biri de Ehl-i Beyt sevgisidir. Bu sevgiler ki bizim Orta Asya'dan İslamlaşma süreci boyunca gelişen sevgi iklimine dayanan Hoca Ahmet Yeseviler, Hacı Bektaşı Veliler ve Yunus Emreler gibi sevgi neferlerinin hoşgörü ırmağından çağlayıp bugünlere kadar gelen bir sevgidir." ifadelerine yer verdi.

Konferansın ardından Ünlü kitaplarını imzaladı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)