banner250

banner246

Dua ve Gözyaşlarıyla Kutsal Topraklara Uğurlandılar

Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonuyla kutsal topraklara  Çankırı’dan gidecek olan ilk hacı kafilesi şehirlerarası otobüs terminalinden dualar ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Çankırı Müftülüğü 01.08.2018, 12:25
Dua ve Gözyaşlarıyla Kutsal Topraklara Uğurlandılar
© Diyanet Haber

31.07.2018 Salı günü din görevlileri dahil toplam 175 hacı adayımız sabah saat 07:00’da yapılan programın ardından kutsal topraklara gitmek üzere yola çıktı. Çankırı İl Müftülüğü Hac Bürosu tarafından düzenlenen uğurlama törenine İl Müftümüz Bürhan Keleş, daire amirleri, hac bürosu personeli, STK temsilcileri ile çok sayıda hacı yakını katıldı. Duygusal anların yaşandığı program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ahmet Yesevi Cami görevlilerinin okudukları ilahilerin ardından İl Müftüsü Bürhan Keleş konuşma ve dua yaptı.

İl Müftüsü Bürhan Keleş konuşmasında; “Yeryüzünün en kıymetli şehri olan, yeryüzünde tevhit mücadelesi yapan 124 bin  peygamberin tavaf ettiği, evliyaların, kalbi, Allah sevgisi ile yanan müminlerin etrafında tavaf ederek dua ettikleri en kıymetli mabede gidiyorsunuz. Yolunuz açık olsun. Ne mutlu sizlere ki Allah’ın hac emrini yerine getireceksiniz. Rabbim hepimize Kabe’ye yüz sürmeyi nasip etsin." dedi.

Kabe duaların kabul olduğu, gözyaşlarının akıtıldığı, günahlardan arınılan en kutsal mekandır. Kabe yolculuğu hiçbir yolculuğa benzemez, Kabe yolculuğu kalbe giden bir yolculuktur. Kabe yolculuğu cennete giden bir yolculuktur. Onun için evimizden ağlaya ağlaya yola çıkarız.

Bizim kültürümüzde ve ecdadımızın kalbinde Peygamber ve Allah sevgisi en fazla yaşanan duygudur. Sizlerin de kalbinde şuan bir an önce Kabe’ye kavuşabilmenin heyacanının olduğunu biliyorum.

En değerli mekanın kutlu yolcuları; dualarınız da bizleri, ülkemizi, devletimizi,bayrağımızı,ezanımızı,birliğimizi,dirliğimizi unutmayın” temennisinden sonra duaya geçildi

İl Müftüsü Bürhan Keleş tarafından yapılan duanın ardından hac görevlerini yerine getirmek üzere yola çıkan hacı adayları ; aileleri ve yakınları tarafından gözyaşları ile yolcu edildi.
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?