banner250

banner246

26.05.2021, 00:14

Buzağı Sevgisi!

İsrailoğullarından bahsederken Rabbimiz “Size verdiğimiz Kitab’a sımsıkı sarılın; ona kulak verin” emrine karşılık onların “işittik, isyan ettik” dediklerini anlatıyor. İsyanlarının sebebi olarak da “Nankörlükleri sebebiyle onlara buzağı sevgisi içirilmişti” buyuruyor. (Bakara, 93)

“Buzağı sevgisi içirildi”

Yani buzağı sevgisi kalplerini doldurdu, imanlarını bastırdı. Nankörlükleri, inkârları kalplerini buzağı sevgisinin işgal etmesine; bu işgal de isyan etmelerine sebep oldu.

Mide, sarhoşluk veren alkollü içeceklerle dolarsa, beden saçmalamaya başlıyor. Ağızdan çıkanlar anlaşılmıyor. Ayaklar bedeni taşıyamıyor. Alkolün etkisiyle beyin bedenin dengesini sağlayamıyor. Hamr, aklı örtüp insanı akledemez, düşünemez hale getirdiği gibi, buzağı sevgisi de kalbi örtüp insanı itaat etmez bir isyankâr haline getiriyor.

İsrailoğullarının kalbini bozan sevgilerden biri “buzağı sevgisi”ydi. Bu sevgi onları isyana sürüklemişti. Onca mucize, delil ve alamete rağmen buzağıya tapmaya başlamışlardı.

Demek ki kalbi bozan sevgiler var…

Kalbi bozan hırslar var…

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Bir koyun sürüsünün üzerine saldıran iki aç kurdun o sürüye verdiği zarar, kişinin mal ve şeref hırsının dinine olan zararından daha çok değildir.” (Tirmizi, Zühd, 30) buyururlar.

Yani hırslarımızın dinimize zararı, kurtların koyun sürüsüne zararından daha fazla…

Büyüklerimiz üç tehlikeye sürekli dikkat çekiyorlar: Servet, şehvet, şöhret.

Buzağı sevgisi ile isyankâr olan İsrailoğulları gibi, mal-makam sevgisiyle de isyankâr olan âdemoğulları var.

Hırsının esiri olup hak yiyen, kalp kıran, harama bulaşan âdemoğulları…

Şehvetinin kölesi olup nefsine uyan; Allah’ın “yaklaşmayın” buyurduğuna yaklaşan; bedenini imanına değil şeytanına teslim eden âdemoğulları…

Bakara Suresinin 93. ayet-i kerimesinde vurgulanan “Buzağı sevgisi içirildi” ifadesi çok dikkat çekicidir. Kalp, Allah’tan ve O’nun razı olduklarından başka sevgilerin eline bırakılırsa insanın hangi meçhul vadilerde dolaşacağı bilinemez.

Arzu ve istekler insanın tüm benliğini kaplayarak gönüllere siner; iliklere kadar işler, bütün düşünce ve davranışlara damgasını vuran en önemli etken olur.

“İman edenlerin Allah sevgisi, bütün sevgilerin üzerindedir…” (Bakara, 165) Kalp O’nun sevgisi ile dolmalı. Bunun içinde O sürekli anılmalı…

“Şunu iyi bilin ki, kalpler ancak Allah’ı zikrederek huzura kavuşabilir.” (Ra’d, 28)

Yorumlar (8)
M. Nedim bakır 4 hafta önce
Sayın başkanım Allah ilminizi artırsın istifade edenlerin sayısını çoğaltsın.
K hamam sevdalısı 4 hafta önce
Rabbim sizden ebeden razı olsun muhterem hocam yine bu hafta çok güzel bir bir yazı kaleme almışsınız malesef bugün âcizane bence müslümanların en büyük imtihanı dünyevileşmek iki müslüman camide bile namazı beklerken malından arabasından çoluk ve çocuğunun makam ve mevkisinden bahseder duruma geldi bu bugünün müslümanlarının en büyük imtihanı diye düşünüyorum cennete gitmenin kolay olmadığını ve şu ayet-i kerime bizi uyarıyor ey iman edenler siz sizden önceki ümmetlerin çektigı sıkıntıları çekmeden cennete gireceğinizi mi zannedersiniz...rabbim yar ve yardımcımız olsun
Adem barut 4 hafta önce
Sizi ALLAH C.c rızası için çok seviyorum Hocam Rabbim başımızdan eksik etmesin
Halis Yılmaz 1 ay önce
Kim neyi çok seviyorsa onun taptığı odur.
Mümin Allah'a olan sevgisi her zaman herşeyin üstündedir.
Diğer sevgilerde Allah içindir.
Gerçek sevgide ancak öyle olur.
Allah razı olsun hocam
Celalettin BİNAY 1 ay önce
Allahtan daha fazla sevilen her şey tamamdır.
Cenabı hak hepimizi korusun inşAllah
Metin Eraslan 1 ay önce
Hocam ayette vurgulanan bir nokta daha var ki Allaha karşı nankörlüktür. “Nankörlükleri sebebiyle onlara buzağı sevgisi içirilmişti” (Bakara, 93) Rabbimiz Nankörlükleri sebebiyle içlerinde başka sevgilere saha açıyor.
Allah sevgisinin içimizde yeşermesi dileğiyle. selamlar
SEYİT YILDIRIM 1 ay önce
Allah razı olsun hocam. Yüreğinize sağlık.
Ömer Köseoğlu 1 ay önce
Kıymetli Üstadım, Allah Teala hayrınızı arttırsın. Allah Teala, kalplerimizi kendisi ve razı olduğu amellerle meşgul eylesin. Büyük zikirlerin en büyüğü namaz ile meşgul eylesin ki, apaçık düşmanımız olan şeytan, kalbimizde yer bulamasın. Kazanırken ve de harcarken ölçümüz ALLAH TEALA olsunki rıza i İlahi nin korumasında olabilen salih ve muslih kullardan olabilelim. Allah Teala ya emanet olunuz ve olalım, İNŞAALLAH.