banner268

banner250

Kaza sonucu vefat eden hafızın tacı, annesine takıldı

banner265

Bursa’da hafızlığını tamamlayan 113 hafız için Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı’nın katılımıyla icazet düzenlendi.

Bursa Müftülüğü 18.11.2019, 23:56
Kaza sonucu vefat eden hafızın tacı, annesine takıldı
© Diyanet Haber

Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Bursa’ya gelen Diyanet İşleri Başkan yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı il genelinde hafızlığını tamamlayan 113 öğrecinin icazet merasimine katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü İzani Turan, Bursa’nın bir ulu şehir olduğu ve şehir için hafızlığın önemine vurgu yaptı.

Turan “Ben İl Müftüsü olarak konuşuyorum ama görünmeyen Kur'an ehli hocalarımız var. Hamele-i Kur'an olanlar, gecesini gündüzünü yavrularımıza katıp, bizim huzurumuza çıkaran hocalarımıza kalbi şükranlarımızı sunuyorum.” Dedi.

Hafızlığın önemli bir mesele olduğuna değinen Turan, “ Ne mutlu hafız annesi, hafız babası olanlara! Ne mutlu hafız dedesi, nenesi olanları! Cenabı Hak bizlerin torunlarına da nasip etsin inşallah.” İfadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı da kuranın indiği dönemin şartlarını hatırlatarak karanlık bir devirde, zalimlerin yükselip mazlumların inlediğini, hak, hukuk, adalet yok olmuşken, Peygamberimize gelen “Oku” emriyle yeryüzünün aydınlandığını dile getirdi.

Prof. Dr. Martı, Kur’an’ın karanlıkları aydınlatan, doğruyla yanlışı birbirinden ayıran, hakikati gösteren, dosdoğru yola ileten kitap olduğunu söyledi.

Yürüyen Kur’an olan hafızların başarısını kutlamaya geldiğini ifade eden Prof. Dr. Martı, “Ailemde hafız olduğu için, hafız yetiştirmenin emek ve yürek gerektirdiğini, hocalarının nasıl gayret ettiklerini biliyorum.” dedi.

Kur’an’a dost olmanın üç yolu olduğunu işaret eden Prof. Dr. Huriye Martı Şunları kaydetti:

“Kur'an en başta tevhidi anlatır. Dünyada ne olduğunu ve olacağını anlatır. Ahireti anlatır, cenneti, cehennemi anlatır. İbadetlerden bahseder. Kur'an bir de ahlakı anlatır. Dolayısıyla Kur'an bizim hem imanımızı hem ibadet hayatımızı hem de güzel ahlakımızı oluşturan, yetiştiren, geliştiren kitaptır. Kur'an'ı sevmenin, Kuran’a dost olmanın üç yolu vardır. Birincisi, Kur'an okumak gerekir. İkinci yolu Kur'an'ı anlamaya çalışmaktır. Kur'an'ı anlamayan hayatı anlayamaz, insanı tanıyamaz, Rabbini bilemez. Üçüncü şartı ise Kur'an'ı yaşamaktır. Kur'an'ı yaşamak, ne emrediyorsa hayatına uygulayıp, yasakladığı şeylerden kaçınmak ile mümkündür.”

Programda hafızlığını tamamlayan öğrencilerin “Taç Takma” merasimi yapıldı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, hafızlığını yaparken geçirdiği bir kaza sonucu vefat eden Semanur Uzun’un annesine hafızlık tacını taktı.

Vefat eden hafız, Semanur Uzun’nun tacının annesine takıldığı sırada duygu dolu anlar yaşandı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
... 2 yıl önce
Her kim Allah icin yola çıkar da ona ölüm yetişirse onun ecri Allah'a aittir
Abdullah Malkoç 2 yıl önce
Rabbim bizleri de hafız eylesin.