banner250

banner203

Hem üniversite okuyor hem hafızlık yapıyorlar

Bursa İl Müftülüğü ile Nilüfer İlçe Müftülüğü tarafından başlatılan proje kapsamında Uludağ Üniversitesi’nde eğitim öğretimine devam eden öğrenciler, bir taraftan da Kur’an kursu öğreticileri eşiğinde hafız olmak için çalışıyorlar.

Bursa Müftülüğü 12.11.2018, 15:47
Hem üniversite okuyor hem hafızlık yapıyorlar
© Diyanet Haber

Üniversiteli hafızlık talebeleri

Bursa İl Müftülüğü ile Nilüfer İlçe Müftülüğü birlikte üniversite öğrencilerine yönelik örnek bir proje başlattı.

Nilüfer İlçe Vaizi Nursen Turgut öncülüğünde yürütülen "Üniversite Öğrencileri Hafızlık Programı projesi kapsamında, hafız olmak isteyen üniversite öğrencilerine hafızlık yapma imkânı sunuluyor.

Uludağ Üniversitesi’nde eğitim öğretimine devam eden üniversite öğrencileri, üniversite eğitimlerinin yanı sıra Kur’an kursu öğreticileri eşliğinde Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek için çalışıyorlar.

Hem tıp okuyor hem hafızlık yapıyor

Proje kapsamında toplam 60 üniversite öğrencisi hafız olmak için çalışıyor. Hafızlık eğitimine devam eden üniversite öğrencileri arasında tıp fakültesi, inşaat mühendisliği, ilahiyat fakültesi ve eğitim fakültesi gibi farklı alanlardan öğrenciler bulunuyor.

Hafızlık eğitimi üniversite derslerine engel olmayacak şekilde öğrencilerle koordineli şekilde planlanıyor. Böylece üniversite eğitimi ve hafızlık eğitimi birbirine engel olmadan eş zamanlı olarak sürdürülüyor.

Proje hakkında haber sitemize açıklamalarda bulunan üniversite öğrencileri, hafızlık eğitiminin okul derslerine engel olmadığını, tam aksine zamanı verimli kullanma disiplini sağladığını ifade ediyorlar.

“Kesinlikle okuldan geri kalma gibi bir durum söz konusu olmuyor. Hafızlık yapan bütün arkadaşlarımız için hem üniversite eğitimi hem de hafızlık eğitimi birinci planda. Hafızlık eğitimimizin biz öğrenciler için en bereketli tarafı sabah namazıyla birlikte başlaması. Bu yüzden okulumuza engel olmak şöyle dursun tam tersine derslerimize çalışma fırsatı buluyoruz. Sabah namazından sonra o günün ezberini hafızlığımızı dinleyen hocalarımıza verdikten sonra okul derslerimize çalışıyoruz. Böylelikle her gün derse hazır bir şekilde okula gitmiş oluyoruz.”

"Kendi istek ve irademizle yapınca hafızlık kolaylaşıyor"

Hafızlık eğitiminin daha çok ilkokul ve ortaokul çağlarında yapıldığının hatırlatılması üzerine üniversite öğrencileri bize şu cevabı veriyor:

“Haklısınız. Belki ezber yapmak o yaşlarda daha kolay olabilir. Ancak biz tamamen kendi istek ve irademizle, ne yaptığımızı ve ne için gayret gösterdiğimizi bildiğimiz için bize göre hem daha kolay hem de anlamlı oluyor hafızlık eğitimi.”

Proje kapsamında hafızlık yapan öğrencilerin tamamı imam hatip lisesi mezunu da değil. Lise eğitimini düz lise veya Anadolu lisesinde tamamlayıp Kur’an-ı Kerimle üniversite okumak üzere geldiği Bursa’da tanışan ve hafızlığa başlayanlar da var.

Kur’an kursu öğreticilerinden büyük fedakârlık

Kur’an kursu öğreticileri okul yoğunluğu nedeniyle dersini veremeyen öğrencilere kolaylık olması bakımından çoğu zaman fakülteye giderek ezberlerini orada dinliyor. Böylece öğrenciler sadece ders aralarında bile o günkü ezberlerini verme imkânı buluyor.
Kur’an kursu öğreticileri büyük bir fedakârlıkla ezber dinlemek için haftanın en az dört günü 13.00 ile 17.00 saatleri arasında fakültede bulunuyor.   

Erbaş hafızlık yapan üniversite öğrencilerini kabul etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Üniversite Öğrencileri Hafızlık Programı” projesi kapsamında Bursa’da hafızlık yapan üniversite öğrencilerini ve hocalarını kabul etti.

Tıp, inşaat, eğitim ve ilahiyat fakülteleri gibi alanlarda eğitim gören hafızlık öğrencileri ile tek tek görüşen Başkan Erbaş, öğrencileri tebrik ederek, başarılar diledi.

ErbaşÜniversite Öğrencileri Hafızlık Programı”nda görevli olan Kur’an kursu öğreticilerinden proje hakkında bilgi aldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hafızlığa çok büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Erbaş şunları kaydetti:

Kur’an kurslarında 70 bine yakın öğrencimiz var. Özellikle üniversite öğrencilerinin böyle bir faaliyete girmeleri çok sevindirici. Hem üniversite eğitimlerini hem Kur’an ile bağlarını sürdürüyorlar. Hafızlık, Kur’an ile bağlantının en üst derecesidir.”

Başkan Erbaş, projeyi yürüten Kur’an kursu öğreticilerini de tebrik ederek: “Kur’an’a yapılan hizmet, hizmetlerin en büyüğüdür. En hayırlı iş, Kur’an’ı öğrenmek ve öğretmektir. Sizler, öğreterek bu hayra vesile oluyorsunuz. Öğrencileriniz de öğrenerek en hayırlılardan olma yönünde ilerliyorlar.” dedi.


 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (8)
Zehra 2 yıl önce
Ben de Üniversiteyi Uludağ'da okumak istiyorum hem de hafizlik yapmak kimden bilgi alabilirim?
Ahmet TURGUT 3 yıl önce
Büyük fedakarlıklarla başlatılan bu projenin başarı ile devam etmesini Allah’tan niyaz eder, öncülerini tebrik ederim. Hafız-ı Kuran olmanın insan zekasını ve ufkunu ne denli genişlettiğin şahidiyim. Fedakar öğrencilerimizi tebrik ederim.
Zekeriya koçak 3 yıl önce
İnşaat mühendisini, hâkimi, savcıyı hafız yapmaya bir anlam veremiyorum. Yarın iş hayatına atılınca unutacaklar.Teşkilatımızda görev yapan belgeli hafızların bile çoğu hafızlığını unutuyor. Türkiyede hafızlık sistemi yeniden gözden geçirilmeli
İsmail Bağçevli 3 yıl önce
Çok güzel kardeşlerimize başarılar dilerim Böyle bir çalışmanın tüm üniversitelerde olmasını isterim
Ömer AYDIN 3 yıl önce
Beyin Yüce Allah'ın en büyük nimetlerinden
İşleyen demir ışıldar misali Beyin kullanıldıkça gelişir ve hızlanır
Az kullanıldıkça kapanır ve yavaşlar
Gençler Gençlik için güzel bir örnek
TEBRİKLER BAŞARILAR
Hasan PİRİNÇ 3 yıl önce
MaşAllah barekellah velahavlevela guvvete illâ billâhilaliyyilazîm... Allah muvaffak eylesin kardeşlerimize.
Demet Danaci 3 yıl önce
Ayni durum eskisehir osmangazi universetesinde de var Elhamdulillah
İRFAN TARLAN 3 yıl önce
MaşaAllah Allah cc hakkıyla hafızlığın bilincinde olanlardan eylesin sayınızı artırsın.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?