banner268

banner250

Görme engelli Hatice Can 67 yaşında hafız oldu

banner265

Burdur'da yaşayan 67 yaşındaki görme engelli Hatice Can, ilerleyen yaşına rağmen Kur'an-ı Kerim'in tamamını ezberleyerek hafız oldu.

Burdur Müftülüğü 02.12.2021, 11:26
Görme engelli Hatice Can 67 yaşında hafız oldu
© DİHA

Burdur'da ikamet eden görme engelli Hatice Can (67), büyük bir azim ve gayretle Kur'an-ı Kerim'in tamamını ezberleyerek hafız oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan Hafızlık Tespit Sınavı'nda başarılı olan ve "Hafızlık Belgesi" almaya hak kazanan Can, hiçbir engelin başarının önüne geçmeyeceğini bir kez daha gösterdi.

"Kur'an aşkı tüm engellerimi bana unutturdu"

Küçük yaşlarda geçirmiş olduğu bir rahatsızlk nedeniyle görme yetisini kaybeden Hatice Can, hafızlığa başlama sürecini Diyanet Haber'e anlattı.

"Televizyon ve radyodan Kur'an dinlemeyi çok severdim. Burdur'da Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Nurullah Camii Kur'an Kursu'na gittim. Sağ olsun Naciye hocamız bana zaman ayırarak benimle yakından ilgilendi. Hafız olan komşumdan da tecvit dersleri aldım. İçimdeki Kur'an aşkı beni hafızlığa yöneltti. Antalya Beyaz Baston Derneği tarafından açılan kursta Braille alfabesini öğrendim.1998 yılında İstanbul'da özel bir vakıfta görme engellilere yönelik açılan Kur'an-ı Kerim kursunda 1 ay eğitim gördüm. Braille alfabesi eğitimini daha önceden aldığım için 1 saat gibi bir sürede Kur'an okumaya geçtim. Daha sora burada tanıştığım Emine hoca beni Düzce'ye götürdü. Gittiğim kurstaki hafızlık öğrencileriyle tanıştıktan sonra bu yoldaki gayretim daha da arttı. 2002 yılında hafızlığa başladığımda 47 yaşındaydım. Hafızlık eğitim sürecinde anemi, babamı ve abimi kaybettim. Kardeşim eğitimim yarım kalmasın diye bana vefat haberlerini vermemiş. Bu yüzden cenazelerine bile katılamadım. Görme engelli olmam beni hiçbir zaman yıldırmadı. Kur'an aşkı tüm engellerimi bana unutturdu. O'nun nuru, gören gözüm oldu. Düzce'de kaldığım sürede Emine hoca beni yanında sohbetlere götürürdü. Hafızlık öğrencilerine 3-4 sene boyunca sohbet ettim. Sohbetlerime 'Allah'ın mektubunu aldık, davetini kabul ettik' diye başlardım. Öğrencilerin sevgi ve saygısını kazandım."

67 yaşında tüm engelleri aşarak hafızlığını tamamlayan Hatice Can ile bir araya gelen Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen, Hatice teyzenin gayret ve sebatıyla insanlara özellikle de gençlere güzel bir örnek olduğunu söyledi.

İl Müftüsü Türkmen, Hatice Can'a Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Braille alfabesiyle hazırlanan 6 ciltlik Kur'an-ı Kerim hediye etti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (7)
Leyla 2 ay önce
Hatice teyzeme maşAllah Rabbim senin azminden bizlerede nasip etsin inşAllah
Hafız 2 ay önce
MâşâAllah lâ guvvete illâ billâh âmin
Reyhan 2 ay önce
MaşaAllah maşaAllah ALLAH sayılarını arttirsin hafizlarımizin ellerinizden öperim
Nurcan Emer 2 ay önce
Allah senin aşkından bizlere de versin maşAllah subhanAllah
Muhammed 2 ay önce
MaşAllah SübhanAllah
Ellerinden öperim teyzeciğim
Bizede dua et InşAllah
Gulsum Guzel 2 ay önce
maşAllah teyzemize Kuran aşki bu olsa gerek
a.khan 2 ay önce
MaaşAllah, Teyzemize Rabbim mübarek eylesin
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?