banner331

banner319

Bolu'da koruyucu aile olmanın önemi anlatıldı

Bolu İl Müftülüğü tarafından "Bir Yetime Aile Olmak" konulu panel düzenlendi.

Bolu Müftülüğü 24.07.2022, 10:26
Bolu'da koruyucu aile olmanın önemi anlatıldı
© DİHA

Bolu İl Müftülüğü ve Aile ve Dini Rehberlik Merkezi (ADRM) tarafından "Bir Yetime Aile Olmak" konulu panel düzenlendi.

Bolu İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda Bolu İl Müftü Yardımcısı Fadime Arslan moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Bolu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Gelişimcisi Esra Yıldırım, Bolu İl Müftülüğü Vaizi Hatice Büşra Türkcan Çifçi ve Koruyucu Aile olan Kadı Camii Müezzin Kayyımı Yakup Sarı katıldı.

Panelin açılışında konuşan Müftü Yardımcısı Fadime Arslan, ayet ve hadislerden örnekler vererek yetimlerin korunması gözetilmesinin önemini belirtti.

Panelistlerden Bolu İl Müftülüğü Vaizi Hatice Büşra Türkcan Çifçi ise "Dini Referanslar Bağlamında Koruyucu Ailelik" konulu sunumunda Kur’an ve sünnette yetim konusuna temas etti. Yetim kelimesinin kullanımları, 22 ayette ele alındığı, Kur’an’daki yetim örnekleri ve Hz. Peygamber (s.a.v)’in konuyla ilgili Hadis-i Şeriflerinden bahsetti.

İslam'ın evlat edinmeyi uygun görmemesine karşın koruyucu aileliği önerdiğini vurgulayan Türkcan, bir çocuğun aile ortamında sevgi ve şefkatle büyümesinin hem çocuk, hem de toplum menfaatine uygun olduğunu ifade etti. Bu hususta mahremiyet eğitimine önem verilmesi ve çocuğun öz ailesi ile görüştürülmesi gerektiğini de vurguladı.

Çocuk Gelişimcisi Esra Yıldırım da koruyucu aile olabilmek için gerekli şartları, kimler koruyucu aile olabilir ve çocuk aileye geldiği zaman neler yapılması gerektiğinden bahsetti.

Son olarak Koruyucu Aile olan Kadı Camii Müezzin Kayyımı Yakup Sarı, koruyucu aile olmak için önce ev halkının bilinçli olması, çocuğun aileye dahil olduktan sonra hayatlarında nelerin değiştiğini anlattı ve koruyucu aile olunmasını tavsiye etti. 
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner332
Yorumlar (0)