banner331

banner319

Bitlis’ te husumetli aileler barıştırıldı

Bitlis Tatvan'da Çalış ve Şaşmaz aileleri arasında başlayan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan husumet, barışla son buldu.

Bitlis Müftülüğü 27.06.2022, 12:21
Bitlis’ te husumetli aileler barıştırıldı
© DİHA

Tatvan İlçesinde, Çalış ve Şaşmaz ailelerinin fertleri arasında ölümle sonuçlanan olay sonrası oluşan husumet, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bölgenin ileri gelenleri, din görevlileri ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle sona erdi.

Şeyh Masum Camii'nde düzenlenen Barış Töreni’nde konuşan Vali Çağatay, "Tabi bu olayların daha ileriye götürülmesi bizi daha çok üzüyor. Bitlis’te görev yaptığım süre boyunca çok sayıda barış törenine katıldım. Şimdi aileler büyüklük ve tevazu gösterdiler. O günden bugüne kadar da Bitlis’in içinden ve dışından çok sayıda büyüğümüz, abimiz araya girdiler. Bu çabayı gösterenlerden Allah razı olsun. Allah hepinizin hayrını kabul etsin ve eğer varsa başka aileler arasında devam eden husumet, onları bitirmek de bizlere nasip olsun." dedi.

Törende konuşan İl Müftüsü Mehmet Feysal Geylani ise ayet ve hadislerde İslam’ın barışa önem verdiğine vurgu yaparak, husumetin sona ermesine katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Yapılan duanın ardından husumetli iki aile, Kur'an-ı Kerim'in altından geçerek barıştı.

Törene, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İbrahim Güven, İl Emniyet Müdürü Celal Özcan, Güroymak Kaymakamı Ramazan Cankaloğlu, kanaat önderleri, Çalış ve Şaşmaz aileleri fertleri ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner332
Yorumlar (0)