banner250

banner246

13.12.2019, 06:05

Bir Avuçtan Fazla İçince

Her geçen dakika bizi daha fazla yaklaştırıyor Rabbimizin bizim için takdir ettiği sürenin sonuna. Şöyle düşünün, şiddetli yağan yağmur neticesinde dağın zirvelerinden kopup gelen sel, yerinden söktüğü ağaçları, büyük kayaları sürükleyerek üzerimize doğru geliyor; yanardağ patlamış ,püsküren lavlar kızıl bir nehir gibi akarak üzerimize doğru geliyor ve biz piknik yapmaya, oyun oynamaya, gülüp eğlenmeye devam ediyoruz.

Sizde de oluyor mu bilmiyorum; bazen neden bu kadar rahatız? Rehavetimizin sebebi ne? Hem yaşadığımız dünya hayatımızda pek çok sıkıntızorluk ve problemle karşılaşma ihtimali, hem de hesapmizansıratcennetcehennem safhalarıyla karşılaşma kesin bilgisi karşısında vurdumduymazlığımızın, kayıtsızlığımızın nedeni ya da nedenleri ne olabilir?

Bu ve benzeri sorular, zihnimi meşgul ederken Bakara Suresinde Talut ve ordusunun imtihanının anlatıldığı ayetler imdadıma yetişti:

Talut, ordusuyla giderken, askerlerine “ Allah, sizi bir nehirle sınayacak; kim ondan içerse benden değildir-eliyle bir avuç alan müstesna- ondan tatmayan da bendendir” demişti.

Askerler, az bir kısmı hariç nehrin suyundan içince “ Bugün Calut’a ve askerlerine karşı bizim gücümüz yok” demişlerdi. (Bakara Suresi;249-251)

Yazıya başlarken sorduğum sorular cevabını bulmuş oldu: Dünya nimetlerinden; makam-mevkisinden, mal-mülk servetinden olması gerekenden fazla edinince; yani bir avuçtan fazla içince takatimiz kesildi, direnme gücümüz azaldı.

Halbuki Rabbimiz “bütün iyi ve güzel şeylerimizi dünyada tüketmememiz” konusunda bizi uyarmıştı. (Ahkaf;20)

Hz.Peygamber(a.s): “ Ben sizin için fakirlikten değil, dünyanın nimetlerinin bollaşmasından ve sizden öncekileri helak eden dünyalık biriktirme yarışının sizi de helak etmesinden korkuyorum” buyurmuştu.

“Dünya sevgisi bütün hataların başıdır.”

Direncimizi kıran, mücadele azmimizi tüketen ve bizi gaflete sürükleyen dünyevileşmedir.

Direnmemiz gereken nokta burasıdır.

Yorumlar (13)
Sait Gürer 1 yıl önce
Allah razı olsun hocam istifade ediyorum
Durmuş Damgacı 1 yıl önce
Hocam, Allah razı olsun bu günkü dersimizde bu olsun inşAllah
Metin Yılmaz 1 yıl önce
Allah razı olsun kıymetli Başkanım. Sohbetlerinizden ve yazılarınızdan çok istifade ediyoruz.
Hafız 2 yıl önce
Hocam mevlâ sizden razı olsun. yazılarınızı çok beğenerek okuyoruz .vaazlarınızı dinliyorum çok istifade ediyorum. zannedersem bir hadiste peygamberimiz: bir kulu Allah severse ,insanlarada sevdirir buyuruyor. siz dini mubini islami hakiki manada yaşadığınız için mevlâ biz cahil kullara sizi sevdiriyor. Biz Muslumanlar zannedersem şükrü unuttuk malesef bindiğimiz araçı, oturduğumuz evleri ,giydiğimiz elbiseleri, yediğimiz yemekleri beğenmez olduk. Dunyada müslümanlar açlıktan ölürken, yan komşumuz geçim sıkıntısı çekerken onların dertlerine ilaç olamadık. Ve şu ayeti kerime hemen aklıma geldi " ey iman edenler! siz ,sizden önceki ümmetlerin çektiği sıkıntıları çekmeden cennete gireceginimizi zannedersiniz " buyuruyor mevlâ vesselâm
Mehmet özdemir 2 yıl önce
Allah sizden razı olsun gerek diyanet tv de gerekse yazınız beni çok etkiliyor
Engelli 2 yıl önce
Sayın hocam.
Bir engelli olarak sizden bir istirhamım olacak diyanet işleri başkanı bünyeyesin de çalışan imam müezzin k .kurs engelli personelini haca gönderin ne olur biz diğer hocalar gibi degiliz
Ali Doğan 2 yıl önce
ALLAH razı olsun sayın hocam..
Mustafa ozturk 2 yıl önce
Dunyadanda nasibini unutma ayeti kerimesi isiginda metayi Allaha giden yolda amac yerine arac olarak kullananlar mustesna Allah servet edinenleri boyle yapsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın