banner250

Uzaktan eğitimle hafız oldular

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur'an kurslarında devam eden uzaktan eğitimlerle, çok sayıda hafız mezun oldu.

Bingöl Müftülüğü 20.04.2020, 17:44
Uzaktan eğitimle hafız oldular
© Diyanet Haber

Tüm dünyada etkili olan ve Dünya Sağlık Örgütünün "pandemi" olarak ilan ettiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an kurslarında yüz yüze eğitime ara vermişti.

Kur'an kurslarında yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından vakit kaybetmeden uzaktan eğitime geçildi.

Uzaktan eğitimle çok sayıda hafız yarım kalan eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

Bu kapsamda Bingöl Solhan İlçe Müftülüğüne bağlı 15 Temmuz Şehitler Kız Kur’an Kursu öğrencileri, bir buçuk yıl önce başladıkları hafızlık eğitimini, koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim yöntemiyle tamamladılar.

Salgın nedeniyle Kur’an kurslarında yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından hafızlık eğitimlerine uzaktan eğitim metoduyla devam eden 27 öğrenciden 4’ü, hafızlık eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

Kur’an Kursu Yöneticisi Meryem Zeyrek; "Koronavirüs salgını nedeniyle Kur’an kurslarında yüz yüze eğitim-öğretime ara verildi. Biz de eğitim-öğretim faaliyetlerimizi internet üzerinden devam ettiriyoruz. 27 öğrencimiz hafızlığını uzaktan eğitim yoluyla disiplini bir şekilde, düzenli olarak devam ettiriyor. Dört öğrencimiz hafızlıklarının son aşamasını uzaktan eğitimle tamamladılar. Bu zorlu süreçte gayret gösteren başta öğrencilerimize, veli ve hocalarımıza fedakârlıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Bizler Kur’an’ın talebeleri olarak şartlar ne olursa olsun öğrenmeye, öğretmeye gayret etmeye devam edeceğiz inşallah. Biz hocalar olarak öğrencilerimizi çok özledik. İnşallah en kısa zamanda kursumuzla, öğrencilerimizle buluşacağız." ifadelerini kullandı.

Koronavirüse rağmen azimle çalışarak hafızlıklarını tamamlayan öğrencileri tebrik eden İlçe Müftüsü Muharrem Dutar ise şunları kaydetti:

"İlçe Müftülüğümüze bağlı 15 Temmuz Şehitler Kız Kur’an Kursumuz, 2017 Aralık ayıda Solhanlı hayırseverlerin destek ve katkılarıyla hizmete girmiştir. Şuan itibarıyla 42 öğrencimiz eğitim-öğretime devam ediyor. Şu ana kadar hafızlığını tamamlayan 9 öğrencimiz sınava hazırlanmaktadır. Koronavirüs salgını nedeniyle Kur’an kurslarında yüz yüze eğitim-öğretime ara verilmesinden dolayı hafızlık eğitimini internet üzerinden uzaktan eğitimle devam ettiriyoruz. Bu süreçte gayret gösteren tüm hocalarımıza, öğrencilerimize ve velilerine teşekkür ediyorum. Bir buçuk yıl gibi bir sürede hafızlıklarını ikmal eden Büşra Savaç, Süphan Çoban, Berivan Karabulut ve Kübra Ayra kardeşlerimizi, hocalarını ve velilerini tebrik ediyorum. Cenab-ı Hakk tüm yavrularımızı Kur’an’ın yolundan ayırmasın! Kur’an’ın lafzını hamil oldukları gibi ahkâmıyla da âmil olabilmeyi, hayatlarını Kur’an’ın rehberliğinde sürdürebilmeyi nasip eylesin! Ezberlenen Kur’an ayetleri hürmetine ülkemizi, milletimizi ve tüm İslam alemini her türlü salgın hastalıklardan, musibetlerden muhafaza eylesin! Cenab-ı Hakk birliğimizi ve dirliğimizi daim eylesin! Kıyamete kadar devletimize ve milletimize zeval vermesin!"

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
Süreyyamengi... 1 yıl önce
En büyük güç İMÂN gücüdür...
Engin merhamet bütün taktirlerin üstündedir...
Ümmet-i Muhammed-e Efendimizin ümmeti olarak bahtiyar kullarından eyle yaaaRABBİ...
Emeği geçenlerden ALLAH(c.c) razi olsun...
MahzeN 1 yıl önce
Hocam Haziran da hafızlık sınavı var mı