banner250

banner246

Teşrik tekbirleri başlıyor

Teşrik Tekbiri Nedir ve Ne Zaman Getirilir? Teşrik tekbiri ne anlama gelir? Teşrik tekbirinin önemi nedir?

Bilgi Köşesi 18.07.2021, 14:34
Teşrik tekbirleri başlıyor

Kurban bayramının bir gün öncesi olan “Arefe” gününün sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazın peşinde, selamdan sonra birer defa; “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ ilâhe illallâhu vallâhu Ekber. Allâhu Ekber ve lillâhi’l-hamd” diye tekbir almak vaciptir. Buna “TeşrikTekbiri” denir.

اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ

Bu tekbir, hem cemaatle, hem de tek başına kılana, yolcuya, yolcu olmayana, erkeğe ve kadına vaciptir.

Teşrik tekbirinin selamdan sonra ara vermeden alınması gerekir. Eğer kişi selamdan sonra konuşur veya camiden çıkarsa artık tekbir almaz.

Teşrik tekbirleri günlerinde kılınmayan namazlar Teşrik günlerinde kaza edilirse, Teşrik tekbirlerini almak gerekir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilirse tekbir alınmaz.

---

Müslümanlar Arefe Günü sabah namazından başlayarak bu bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar her farz namazın ardından teşrik tekbirleri getirmekle bütün bunların Allah’ın bir lütfu olduğunu ilân ederler ve bu nimetleri bahşeden Rablerine şükürlerini ifade etmiş olurlar.

Teşrik Tekbiri Nedir ve Ne Zaman Getirilir? Teşrik tekbiri ne anlama gelir? Teşrik tekbirinin önemi nedir?

Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir?

Hz. Peygamberin (s.a.s.), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440).

Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez (Serahsî, el-Mebsût, II, 43-44; İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 82). Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Mâverdî, el-Hâvî, II, 500-501).

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (5)
HAFIZ 4 gün önce
♥️
Neyzen Hafız 5 gün önce
Avamın mezhebi olmaz. Fetva verirken yada dini hukumleri açıklarken suna gore boyle, buna gore boyle demek, avamın zihnini çok daha fazla karmaşık hale getirir. Mesele hakkında bilgi edinmek istiyen, yada din görevlisi kardeşlerim daha fazla bilgi edinmek isterlerse farklı kaynaklarda araştırarak kim me demiş, neden demiş, illeti nedir gibi sorulara cevap bulabilirler... kalbi sevgo ve selamlarımla kardeşlerim..
Okan atalay 5 gün önce
Kıymetli hocam bilgileriniz için teşekkür ederim. Ancak sadece bir mezhep varmış gibi yapmayıp özellikle imam Şafii nin görüşünü de dile getirseniz çok memnun oluruz..
abdullah 5 gün önce
tekbirin mahiyeti her mezhepte aynı zaten, şafi mezhebinde sünnet olduğu belirtilmiş. sadece tek mezhep varmış gibi davranıldığını söylemek hakkaniyetli değil.
Tek. Adem 5 gün önce
Mezhepler dört şeritli bir yol gibidir. Hangi şeritten gidilirse gidilsin dördü de hakka götürür. Bazı durumları pek irdelemeye gerek yoktur.