banner203

banner250

Ramazan ayı girmediği halde, Ramazan’ın gelmiş olabileceği düşüncesiyle ihtiyaten oruç tutmanın hükmü nedir?

Ramazan ayı yaklaşırken internet ortamlarında en çok sorgulanan konulardan birisi de "Ramazan’ı karşılamak için oruç tutmanın hükmü nedir? Ramazan’ı karşılamak amacıyla oruç tutmanın dinî bir dayanağı nedir? Ramazan ayı girmediği hâlde, Ramazan’ın gelmiş olabileceği düşüncesiyle ihtiyaten oruç tutulur mu?" şeklindeki sorular oldu.

Bilgi Köşesi 06.04.2021, 16:24
Ramazan ayı girmediği halde, Ramazan’ın gelmiş olabileceği düşüncesiyle ihtiyaten oruç tutmanın hükmü nedir?

İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli Diyanet İşleri Başkanlığı, "Ramazan’ı karşılamak için oruç tutmanın hükmü nedir? Ramazan’ı karşılamak amacıyla oruç tutmanın dinî bir dayanağı nedir? Ramazan ayı girmediği hâlde, Ramazan’ın gelmiş olabileceği düşüncesiyle ihtiyaten oruç tutulur mu?" şeklindeki sorulara cevap veren açıklamayı resmi internet sayfasında paylaştı.

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Recep ve Şaban aylarında diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu (Buhârî, Savm, 52; Müslim, Sıyâm, 173-179) bilinmektedir.

Ancak Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu uygulamasını, Ramazan’ı karşılama olarak değerlendirmek doğru değildir.

Ramazan’ı karşılamak amacıyla oruç tutmanın dinî bir dayanağı yoktur. Ramazan ayı girmediği hâlde, Ramazan’ın gelmiş olabileceği düşüncesiyle ihtiyaten Ramazan’dan bir veya iki gün önce oruç tutmak da mekruhtur.

Dinî ıstılahta bu güne “şek günü” denilir. Ancak, Ramazan’ı karşılama niyeti olmaksızın şek gününde oruç tutulmasında bir sakınca yoktur.

Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), “Ramazan’ı bir veya iki gün önce oruçla karşılamayın. Eğer bir kimse âdeti olduğu için bu günleri oruçla geçiriyorsa tutsun.” (Buhârî, Savm, 14; Müslim, Sıyâm, 21) buyurmuştur.

Yorumlar (1)
Başaran 6 ay önce
sahur vakti ne zaman biter?