banner250

banner203

Kimler oruç tutmakla yükümlüdür?

Ramazan ayı yaklaşırken internet ortamlarında en çok sorgulanan konulardan birisi de "Kimler oruç tutmalıdır? Oruç tutmanın şartları nelerdi? Oruç kimlere farzdır?" şeklindeki sorular oldu.

Bilgi Köşesi 04.04.2021, 21:04
Kimler oruç tutmakla yükümlüdür?

İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli Diyanet İşleri Başkanlığı, "Kimler oruç tutmalıdır? Oruç tutmanın şartları nelerdi? Oruç kimlere farzdır?" şeklindeki sorulara cevap veren açıklamayı resmi internet sayfasında paylaştı.

Din İşleri Yüksek Kurulundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
Şenol Altaylar 4 ay önce
Aşı orucu bozarmı
Nehir 4 ay önce
Ramazan vaktinde insan çok huzurlu mutlu oluyor ramazan ayı hep bereketli geçiyor ramazan ayinda Allah butün müslünlara güç ve merhamet versin