banner250

banner246

İnternet üzerinden altın ve gümüş satın almak caiz midir?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, internet üzerinden altın almanın hükmünü açıkladı.

Bilgi Köşesi 17.04.2021, 18:54
İnternet üzerinden altın ve gümüş satın almak caiz midir?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, internet üzerinden altın almanın hükmünü açıkladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu resmi web sayfasında verilen bilgiye göre internet üzerinden altın satın almanın caiz olup olmadığı ayrıntılarıyla açıklandı.

İşte o açıklama:

İslam’da altın, gümüş, döviz ve TL gibi para cinsinden olan bedellerin değişiminin (sarf) peşin olması gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, II, 39; Mergınânî, el-Hidâye, III, 81). Bedellerden birinin vadeli olması halinde yapılan işlem faize dönüşür (Buharî, Büyu’, 74-82; Müslim, Müsâkât, 79-104; Tirmizî, Büyu’, 23).

Günümüzde internet üzerinden yapılan altın ve gümüş alım/satım işlemlerinde yapılan ödemeler havale, EFT, kredi kartı ve banka kartıyla yapılmakta, ancak altın veya gümüş emtia ise anında müşteriye teslim edilmemektedir. Bu tür alışveriş şekilleri sarf akdinin şartlarından biri olan her iki bedelin peşin olması kuralını ihlal ettiğinden dinen caiz değildir.

Ancak her iki bedelin kapıda peşin olarak teslim edilmesiyle gerçekleştirilecek olan altın veya gümüş alım-satımı caizdir. Bu alışverişte malın peşin teslim edilmesi karşılığında bedel ya nakden veya anında satıcının hesabına geçecek şekilde kart ile tek çekim olarak ödenmelidir.

Para cinsinden olmayan değerli taşlar (elmas, pırlanta vb.) ve ayarı düşük (çoğunluğu karışım olan) altın veya gümüşün ise vadeli olarak satışında dinen bir beis yoktur.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (2)
Soner 2 ay önce
Bireysel İnternet şubesinden yapılan alım satımda ortada fiziki bir altın,gümüş yokki. Bunların TL karşılığı yada Altın gram miktarı vardır, ve oda hemen hesabına geçmektedir. Yani işlem peşin olarak yapılmaktadır. Caiz olmamayı gerektirecek durum bence ortada fiziki bi altının olmaması sebebidir. Peşin olmasında bi sıkıntı yoktur.
Ahmet 2 ay önce
Verilen cevap şu sorunun cevabıdır: Kapıda teslim almak üzere internet üzerinden altın ve gümüş satın almak caiz midir?